Mário Lelovský, viceprezident RÚZ
Do roku 2030 sa očakáva výrazný nárast automatizácie, najmä v automobilovom, elektrotechnickom a logistickom sektore. Opakujúce sa a fyzicky náročné manuálne práce budú prioritne automatizované. Na Slovensku robotizácia napreduje, ale pomalšie než v západnej Európe či krajinách ako Južná Kórea. Veľké nadnárodné spoločnosti sú schopné investovať do riešení rýchlejšie. Menšie a stredné podniky zaostávajú kvôli vysokým nákladom na implementáciu robotických systémov. Na podporu zavádzania inovácií vznikli na Slovensku EDIH centrá, ktoré poskytujú konzultácie a prepájajú podniky s dodávateľmi riešení. Prechod na automatizáciu bude závisieť od ekonomickej výhodnosti – keď náklady na pracovnú silu prevýšia investičné náklady alebo sa podnik bude musieť vyrovnať s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Pre úspešný prechod na automatizáciu bude kľúčové nielen teda investovať do technológií, ale zabezpečiť aj pripravenosť pracovnej sily a dostupnosť podporných opatrení na zavádzanie inovácií, ktoré umožnia slovenskému priemyslu a podnikom držať krok s globálnymi trendmi.
Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy
K robotizácii už dochádza a v najbližších rokoch bude tento trend len narastať. Roboty postupne preberajú monotónne a fyzicky náročné úlohy, čím pomáhajú firmám zvládať nedostatok pracovníkov, spôsobený aj tým, že každoročne z trhu práce odíde približne 25-tisíc ľudí. Očakáva sa, že do roku 2040 môže automatizácia v EÚ ovplyvniť 12 miliónov pracovných miest, no zároveň demografia spôsobí úbytok až 30 miliónov zamestnancov. To ukazuje, že robotizácia nebude znamenať nedostatok práce, ale naopak, pomôže zaplniť vznikajúce medzery. Namiesto obáv z „nahradenia“ by sme mali vidieť príležitosti – roboty prinášajú nové pozície, napríklad v programovaní či servise, a automatizácia celkovo zvyšuje efektivitu výroby. Zároveň otvára zamestnancom dvere k lepšie plateným a kvalifikovanejším pozíciám. Robotizácia tak nie je hrozba, ale prirodzená evolúcia, ktorá priemyslu pomáha čeliť výzvam dnešnej doby a vytvára nové, atraktívne pracovné možnosti.
Fetiš priemyselnej výroby ožíva, napriek tomu je odsúdený na záhubu. Má zmysel zaň bojovať?
Michal Blažek, CMO, Spinbotics
Osobne verím, že roboty nie sú hrozbou pre ľudskú prácu, ale skôr kľúčom k rozšíreniu našich možností. Namiesto toho, aby nahradili ľudí, nám umožňujú posunúť sa od ťažkých, monotónnych úloh k práci, ktorá vyžaduje kreativitu, inovácie a riešenie problémov. Roboty sú ako nástroje, ktoré nám uvoľňujú ruky a otvárajú dvere k produktívnejšej budúcnosti. Podľa prieskumov EÚ čelí výrobné odvetvie nedostatku pracovnej sily, ktorý každoročne narastá o viac ako štyri percentá. Ak to bude pokračovať, môžeme očakávať, že už čoskoro nebude dostatok ľudí, ktorí by obsadili výrobné miesta. Otázkou preto nie je, či roboty nahradia ľudí, ale ako rýchlo ich dokážeme nasadiť do „vymierajúcich” profesií, aby sme si zachovali konkurencieschopnosť a dynamiku priemyslu.
František Duchoň, riaditeľ Ústavu robotiky a kybernetiky, predseda Národného centra robotiky
Manuálni pracovníci sú už v mnohých činnostiach v slovenskom priemysle podporení robotmi a automatizáciou. Najviac aplikácií je v oblasti manipulácie s materiálom a zváraní. To tvorí takmer 80 percent činnosti priemyselných robotov v slovenskom priemysle. Ďalej sa rozvíjajú logistické riešenia pomocou systémov AGV/AMR. Aj vďaka tomu sa dá povedať, že vznikajú atraktívnejšie pracovné miesta. A nedá sa povedať, že by kvôli týmto riešeniam prichádzalo k masívnemu prepúšťaniu. Práve naopak, priemysel je aj vďaka automatizácii a robotom stabilnejší aj v časoch ako bola pandémia. Preto je priam žiadané, aby monotónne činnosti vo výrobe čo najskôr nahradila automatizácia. Verím, že napriek stagnácii hustoty týchto riešení od roku 2018 sa nám podarí dobehnúť vyspelé krajiny aj vďaka rôznym podporným mechanizmom od EÚ. A čo najskôr ľudí vo výrobe nahradíme robotmi a tí sa potom môžu sústrediť na omnoho atraktívnejšie činnosti ako je celodenná montáž.