Amirali Khaleghi, portfolio manager, Wealth Effect Management
Kľúčovým faktorom pre Európu, ktorý je v nadchádzajúcich mesiacoch potrebné zohľadniť, je výhľad na tarifnú politiku. Európske krajiny budú musieť prispôsobiť svoje obchodné politiky, aby diverzifikovali obchodné partnerstvá, znížili závislosť od amerického trhu a hľadali nové obchodné dohody na ochranu pred protekcionistickými politikami. Nárast amerických taríf nie je izolovaným fenoménom. Je súčasťou širšieho globálneho trendu smerujúceho k protekcionizmu, ktorý sa v posledných rokoch zosilnil. Obe americké politické strany čoraz viac pristupujú k tarifám ako k nástroju na riešenie obchodných nerovnováh a ochranu domáceho priemyslu. Zavedenie 10-percentnej tarify v celej eurozóne by výrazne narušilo obchodnú bilanciu Európy s USA. Nemecká ekonomika je obzvlášť zraniteľná a podľa odhadov by takéto tarify mohli viesť k zníženiu jej HDP o 0,23 až 1,0 percenta. Je to hlavne pre automobilový sektor, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v nemeckej exportnej ekonomike. Nemecko vyváža značné množstvo vozidiel do USA a Trumpov návrh zaviesť stopercentné tarify na dovoz áut by vážne ovplyvnil tento obchod, čím by sa nemecký export stal drahším a menej konkurencieschopným na americkom trhu. Naopak, iné krajiny EÚ s menšími exportnými sektormi alebo menšou závislosťou od amerického trhu môžu zaznamenať miernejšie dôsledky.
Richard Tóth, hlavný ekonóm, Privatbanka
Pre nás je D. Trump jedným z mnohých rizík pre európsky trh, ktorý už dlhší čas považujeme za menej zaujímavý ako americký trh, hoci má výhodu nulového menového rizika a európske akcie sú oproti americkým lacnejšie. D. Trump je obchodník, čo sa v jeho vzťahu k Európe premieta v dvoch rovinách. Európa rezignovala na ochranu vlastných strategických záujmov v oblasti vojenskej a energetickej bezpečnosti, a tak sa v jeho očiach sama degradovala do pozície slabšieho súpera bez rešpektu. Druhý pohľad je čisto obchodnícky – D. Trump sa bude snažiť znížiť schodok Spojených štátov voči Európe, a preto bude brániť európskemu dovozu do Spojených štátov a, naopak, podporovať americký dovoz do Európy vrátane energií. Aby sa Európa stala plnohodnotným partnerom, bude musieť prehodnotiť viaceré veci, ktoré sú však užitočné aj pre ňu samotnú. Bude musieť zvýšiť výdavky na obranu, hlavne na vybavenie, bude musieť spomaliť ekologickú tranzíciu, zvýšiť energetickú bezpečnosť a presmerovať verejné a sprostredkovane aj súkromné peniaze do perspektívnych odvetví. Potom bude pre Trumpa partnerom a pomôže aj sebe.
Lukáš Brodníček, portfolio manager, Fio banka
Zatiaľ nevieme, ako bude nakoniec vyzerať Trumpova zahraničná politika a či sa ohlásené clá skutočne zavedú. Na druhej strane, akciám európskych exportných firiem môže okamžite pomôcť slabšie euro. Prípadné clá na dovoz z Európy a Číny môžu následne spôsobiť oznámenie fiškálnych stimulov, čo môže viac ako kompenzovať problémy v medzinárodnom obchode.
Branislav Habán, CEO, skupina Sympatia
Európa by sa mala inšpirovať Amerikou, ako zvýšiť konkurencieschopnosť európskych firiem, odstrániť prekážky obchodu, posilňovať vnútorný trh EÚ a hlavne podporovať inovácie a startupy v takej miere ako USA. V reakcii na možné zníženie podpory zo strany USA v rámci NATO by európske krajiny mali pokračovať vo zvyšovaní svojich výdavkov na obranu a posilňovať spoluprácu v oblasti bezpečnosti. Zvýšené výdavky na obranu nielen posilnia bezpečnostné kapacity Európy, ale môžu aj významne podporiť ekonomický rast a zamestnanosť. Investície do obranného priemyslu a technológií vytvárajú nové pracovné miesta a stimulujú vývoj pokročilých technológií, ktoré sa často využívajú aj v civilnom sektore. Navyše rast domácej výroby v obranných odvetviach zníži závislosť od externých dodávateľov a prispieva k hospodárskej stabilite.
Tomáš Vranka, team leader, XTB
Trump toho historicky nahovorí veľa, dôležité však bude, aké kroky po nástupe do úradu urobí. Všeobecne sa vplyv politikov na firmy ako celok preceňuje. Áno, legislatívne zmeny majú dosah, myslím si však, že v oveľa väčšej miere majú firmy svoju budúcnosť vo vlastných rukách. Oveľa dôležitejšie teda bude to, ako svoje problémy Európa bude riešiť sama. Máme tu problémy s rastúcimi sociálnymi štátmi, s nezamestnanosťou, ekonomika so starnutím populácie a s poklesom počtu odpracovaných hodín, s odchodom technologických firiem do zahraničia, so slabým rastom produktivity, s nedostatkom inovácií a podobne. Myslím si, že smerovanie Európy budú oveľa výraznejšie ovplyvňovať naše vlastné kroky ako to, čo urobí D. Trump.