Prišiel posledný kvartál 2024. Prvé tri boli takmer pre všetkých investorov pozitívne. Rástli akcie aj väčšina dlhopisov. Ekonomická a politická neistota však narastá. Čo sú tie najväčšie riziká a ako sa dajú eliminovať? Odpovedajú odborníci na finančný trh. 

Richard Tóth, hlavný ekonóm Privatbanky

V uplynulom období evidujeme na finančnom trhu dva hlavné zdroje rastu – okrem očakávaného zníženia úrokových sadzieb aj všeobecný nástup umelej inteligencie. Zmena menovej politiky je zvyčajne spojená s vyššou mierou neistoty než v stabilných časoch, napokon sadzby sa menia práve preto, že sa mení ekonomické prostredie. To samo osebe spôsobuje na finančnom trhu turbulencie. Zároveň mnohí investori sú nedočkaví a dožadujú sa okamžitých výsledkov. Pri technologických zmenách investori preceňujú krátkodobé výsledky, a tak akékoľvek zlé správy týkajúce sa celého sektora môžu byť spúšťačom zlej nálady. Hlavnou a zatiaľ skrytou hrozbou je geopolitické riziko, najmä v podobe možného vojenského konfliktu medzi  Čínou a Taiwanom. Toto riziko je veľké, nevieme však s dostatočnou mierou pravdepodobnosti, potrebnou na uskutočnenie konkrétnych investičných rozhodnutí, predpovedať, kedy sa materializuje. Napriek tomu z hľadiska dlhodobého investičného horizontu sú tieto pohyby len marginálne a investor by nemal zostať „nezainvestovaný“. Vysoké úrokové sadzby treba využiť na investície do aktív s fixným výnosom. A keďže neočakávame spomalenie hospodárskeho rastu na hlavných trhoch, dobre je mať investované aj v akciách.   

Maroš Ďurík, wealth managment director, Wood & Company

Najväčšie riziko je také riziko, ktoré nepoznáme. Proti takému riziku môžeme nasadiť len „symptomatickú“ prevenciu. To znamená – mať vajíčka v rôznych košíkoch. Teda v produktoch/aktívach, ktoré nie sú navzájom prepojené, a hlavne mať ich dostatočný počet v rámci diverzifikácie.

Jaroslav Havel, hlavný partner a investor ONE FAMILY OFFICE

Možných rizík vidíme do konca roka niekoľko. Tým hlavným je spomaľovanie ekonomického rastu, keď vnímame pretrvávajúci slabý výkon Číny a európskej ekonomiky, ako aj dáta naznačujúce slabnutie americkej ekonomiky. V USA sú tiež stredobodom diania úrokové sadzby a tempo ich poklesu a, samozrejme, aj prezidentské voľby. Na minimalizáciu možných rizík sa pri optimalizácii portfólia sústredíme neustále. Hlavne cez zastúpenie rôznych tried aktív v investičnom portfóliu a tiež cez dlhý investičný horizont.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa