Dopyt po energiách s prihliadnutím na súčasný vývoj spotreby a tlak na zelené riešenia budú rásť a na uspokojenie potrieb podnikov či obyvateľov krajiny treba hľadať optimálne riešenia. Aké by mali byť?

Jiřina Hinnerová, riaditeľka, ELGAS

Vzhľadom na plánované spustenie štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce bude naša súčasná energetická sebestačnosť plne zabezpečená. Výzvou je zvládnuť decentralizáciu energetiky a prechod na elektrifikáciu. Zjednodušenie posudzovania projektov výstavby obnoviteľných zdrojov a zabezpečenie dostatočných stimulov na ich výstavbu by preto mali ísť ruka v ruke s modernizáciou distribučných sústav, respektíve prenosovej sústavy, a budovaním potrebnej infraštruktúry na skladovanie energie. Iba tak bude možné zabezpečiť spoľahlivú a ekonomicky efektívnu prevádzku celej sústavy. Z pohľadu dodávateľa bude treba poskytovať zákazníkom dostatočné množstvo informácií, aby si vedeli efektívnejšie plánovať výrobu a spotrebu energie.

Peter Kalman, CEO, Greenlogy

Keďže energetický mix na Slovensku je prevažne zložený z výroby jadrových zdrojov, pre energetickú bezpečnosť a sebestačnosť krajiny je správna stratégia kombinácia jadrovej energetiky s obnoviteľnými zdrojmi. Je nevyhnuté naďalej aktívne podporovať rozvoj OZE, ktoré patria k najrýchlejšie vybudovateľným a najlacnejším výrobným zdrojom.

Marek Bednárik, konateľ a CEO, Národný energetický projekt SK

Podľa vyjadrenia analytikov bude spotreba Slovenska o 20 rokov dvojnásobná. Rastúci podiel OZE na trhu je dobrá správa, chýba však väčšia podpora štátu pre firmy. Finančná podpora pre firemné inštalácie by zrýchlila budovanie vlastných výrobných zdrojov a tak by prispela k čiastočnej sebestačnosti.

Miroslav Kavuľa, generálny riaditeľ, MH Teplárenský holding

Slovensko nemá také geografické podmienky, aby mohlo byť úplne energeticky sebestačné ako napríklad škandinávske krajiny, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Aj v budúcnosti budeme závislí od dovozu palív na výrobu tepla. K energetickej sebestačnosti by sme sa však mohli priblížiť tým, že budeme využívať obnoviteľné zdroje v kombinácii s jadrovými. Súčasťou našej stratégie je dekarbonizácia a diverzifikácia zdrojov energie. Budúcnosť vidíme najmä v jadrovej energetike, ktorá má potenciál riešiť nielen dekarbonizáciu, ale aj zabezpečiť primerané ceny tepla. Náš závod v Trnave, ktorý už dnes využíva teplo z jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, ponúka jedny z najnižších cien tepla na Slovensku. Významnú úlohu v tom zohráva to, že jadrová energia je bezemisná, takže ceny tepla nie sú zaťažené nákladmi na emisné povolenky.

Peter Spilý, obchodný riaditeľ, PPA ENERGO, člen skupiny PPA CONTROLL

Slovensko si uvedomuje, že jadrová energetika je budúcnosťou priemyslu. Jadrová energia je základným prvkom dobrého energetického mixu krajiny. Pomáha dekarbonizácii a poskytuje energetickú nezávislosť, ktorá je mimoriadne dôležitá aj z pohľadu súčasnej geopolitickej situácie. Zároveň je fakt, že výstavba nových jadrových blokov je časovo veľmi náročná, a preto je nevyhnutné budovať ďalšie zdroje. Z pohľadu našej krajiny vidím ako ďalší zmysluplný zdroj vodu a OZE.

Matej Korec, generálny riaditeľ a člen predstavenstva, VUJE

Jadrová energia určite generuje nezávislosť. Kým pri zemnom plyne potrebuje Slovensko približne 66 tankerov na rok, palivo jadrových elektrární sa vojde do pár vagónov. Bez problémov sa tak dajú vytvoriť zásoby na tri až štyri roky. Jadrovú energetiku preto vidíme aj vo svetle ostatných udalostí, akými sú geopolitické turbulencie, zdražovanie energií, hrozba klimatických zmien a súvisiacich ekologických aspektov, ako jednoznačne perspektívnu. Jej výrobu nelimituje ani dostupnosť primárneho zdroja – uránu, ani závislosť od počasia či klimatickej situácie. Výzvou dneška sa tak stáva symbióza jadra a OZE závislých od počasia. 

Ďalšie dôležité správy

High voltage tower in the sky cloud background
Neprehliadnite

Spotreba elektriny pomaly ožíva. Distribútori vlani dosiahli výrazné zisky