Firmy vo farmaceutickom sektore zápasia s poklesom dopytu, tlakom na presun výroby aj prerušením klinických štúdií. Analýza spoločnosti Coface, ktorá sa zaoberá poisťovaním pohľadávok firiem, pripúšťa, že tento sektor patrí k najodolnejším, ale čelí negatívnym faktorom.
„Ide napríklad o pokles dopytu po celom rade liekov v dôsledku obmedzenia necovidovej zdravotnej starostlivosti, spomalenie či zastavenie klinických štúdií vinou pandémie, tlak na znižovanie cien zo strany vlád i verejnosti a, samozrejme, i záujem európskych štátov zmeniť doterajšie dodávateľské reťazce vo farmácii a vrátiť výrobu kľúčových účinných látok na svoje územie,“ uviedol generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Česko Ján Čarný.
Ako najrizikovejšiu časť farmaceutického odvetvia analýza identifikovala distribútorov – veľkoobchod a lekárenské reťazce. „Odbytištia farmaceutických firiem zaznamenali pokles vinou protipandemických opatrení. Dopyt po liekoch poklesol na hlavných trhoch – v EÚ, USA a Číne – najmä v nemocniciach, a to vinou zníženia počtu pacientov,“ konštatoval J. Čarný.
Na druhej strane, farmaceutický sektor je pandémiou zasiahnutý miernejšie než iní hráči práve pre význam výroby liekov pri liečbe závažných chorôb. Veľké firmy z odvetvia môžu ťažiť aj z toho, že vysoké náklady spojené s výskumom a vývojom sú bariérou pre vstup nových hráčov.
Možno sme na prahu komoditného supercyklu
V poslednom čase sledujeme rast cien komodít na svetových trhoch. Kukuricu, bavlnu, ropu, striebro, platinu a priemyselné kovy ako cín či ródium spája jedno – rast. V komentári pre TREND.sk si to všíma hlavný analytik spoločnosti CapitalPanda Jozo Perić. Kladie otázku, či stojíme na prahu nového viacročného komoditného supercyklu. Ten definuje predovšetkým dlhé obdobie rastu, pričom za uplynulých sto rokov zažil svet supercyklus iba trikrát.
Prvý supercyklus vyvolala industrializácia a urbanizácia Spojených štátov spojená s prvou svetovou vojnou, druhý reindustrializácia Európy a Japonska po druhej svetovej vojne a tretí supercyklus priniesla industrializácia a urbanizácia Číny po roku 2000. V ďalších 5 – 10 rokoch vidí analytik hneď niekoľko potenciálnych spúšťačov pre väčší rozmach, ktorý by mohol viesť k začiatku nového supercyklu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?