Ani chladnejšia zima teplárom vlani nepomohla medziročne zvýšiť tržby. Po takmer dvojpercentnom prepade sa zastavili na 852 miliónoch eur. Podniky s dvadsať a viac zamestnancami navyše vykázali stratu až 14 miliónov eur. Sektor stiahla najmä francúzska Veolia, ktorá zaúčtovala opravné položky k finančným investíciám, a to v súvislosti s reštrukturalizáciou portfólia, čo sa dotklo jej piatich dcér. Výroba tepla sa však stáva čoraz zelenšou. Investície išli k odklonu od spaľovania uhlia a prechodu k ekologicky šetrnejším palivám.
Zo sieťových odvetví sa vlani najviac darilo elektroenergetikom
Ceny v duchu drahých palív
Podľa prepočtov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa celková dodávka tepla vlani Slovensku znížila medziročne o 0,2 percenta, na 15 173 gigawatthodín. Vzhľadom na chladnejšie počasie však vzrástol pomer tepla dodaného na vykurovanie oproti teplu na technologické účely. Aj vlani sa teplo najčastejšie vyrábalo zo zemného plynu. Pochádzalo z neho 50,6 percenta energie. Nasledovala biomasa, ktorej podiel na výrobe tepla stúpol z pätnástich na devätnásť percent. Mierny prepad zaznamenalo uhlie a vykurovací olej.
Priemerný slovenský byt spotreboval na vykurovanie a prípravu teplej vody o 3,2 percenta menej energie než v roku 2018. Ročné náklady domácností na kúrenie a teplú vodu však narástli o 4,8 percenta, na 608 eur. Nárast spôsobila najmä o 7,1 percenta vyššia cena tepla. Rast variabilnej zložky ceny tepla odrážal vývoj cien palív v roku 2018. Cena zemného plynu na burze European Energy Exchange (EEX) medziročne stúpla asi o štyridsať percent, ceny emisných povoleniek o dvesto percent a elektrickej energie o tridsať percent. Zvýšenie fixnej zložky ceny tepla žiadali dodávatelia, ktorí plánovali investovať do modernizácie, rekonštrukcie alebo výstavby tepelných zariadení, prípadne do ekologizácie.
Plánované investície sa podľa ÚRSO viac než zdvojnásobili. Dosiahli vyše 42 miliónov eur. Najväčší nárast teplárenských investícií bol do zariadení na výrobu tepla a do ekologizácie výroby. Spoločné tržby teplárov však vlani medziročne klesli takmer o dve percentá, na 852 miliónov eur. Ešte dramatickejší je pohľad na spoločný výsledok hospodárenia odvetvia. Ten sa vôbec prvýkrát za ostatnú dekádu prepadol do štrnásťmiliónovej straty.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?