Problém sa tým nevyriešil a istý kompromis sa črtá na zasadnutí koncom marca. Starosta sľúbil, že podniky v centre ostanú otvorené minimálne do polnoci. „Návrhy sú pripravené a momentálne prebieha ich pripomienkovanie formou stretnutí s občanmi a podnikateľmi,“ uviedla hovorkyňa mestskej časti Nora Gubková.

Jednou z inšpirácií pre Bratislavu by mohol byť Amsterdam. Odkedy sa Mirik Milan v roku 2012 stal takzvaným nočným starostom, začala sa napĺňať vízia „mesta, ktoré nikdy nespí“. Niečo v štýle európskeho New Yorku, ktorý inšpiruje ľudí a láka turistov 24 hodín denne. Princíp je jednoduchý: noc nie je prekážkou, ale dobrou príležitosťou zarábať. Stačí ľuďom ponúknuť otvorené kluby, knižnice, galérie, fitnescentrá, kreatívne priestory a reštaurácie.

Zaujímavosti o Amsterdame na fotografiách:

Fotogaléria

Amsterdam nespí. Objavil nočnú ekonomiku

Rebel bez obleku

Ešte nedávno platilo, že v Amsterdame si po desiatej večer dáte maximálne hranolčeky alebo kebab. Dnes mesto priťahuje návštevníkov nielen preto, že toleruje predaj a užívanie mäkkých drog, ale aj bohatým nočným životom. V meste funguje vyše dvetisíc podnikov, klubov a barov, ktoré sa stali základom ekonomiky nočného Amsterdamu.

Amsterdam nespí. Objavil nočnú ekonomiku

Štatisticky platí, že čím väčší počet bicyklov je na cestách tým menej nehôd cyklistov s motoristami sa stáva Zdroj: flickr.com / Moyan Brenn | cc

To si uvedomuje aj prvý nachtburgemeester alebo nočný starosta M. Milan, ktorý sám seba považuje za „rebela bez obleku“. Kto by čakal škrobeného úradníka, bude prekvapený. Je to sympatický hipster, ktorý miluje kluby a hudbu, nosí hustú bradu, športové sako, tričko a vyťahané nohavice.

Noc v meste by nemala byť prekážkou, ale dobrou príležitosťou zarábať

Kedysi pracoval ako promotér akcií v kluboch, pôsobil aj ako DJ a dnes je – ako sám tvrdí – mediátorom medzi politikmi, obyvateľmi a majiteľmi barov. „Samozrejme, že ľudia si nočný život spájajú s hlukom, neporiadkom či užívaním drog a alkoholu. Je to prirodzené, ale ja v tom vidím príležitosť. Svojou prácou chcem upozorniť na sociálne a ekonomické aspekty, ktoré nočný život prináša,“ hovorí.

Amsterdam nespí. Objavil nočnú ekonomiku

Mirik Milan Zdroj: Profimedia.cz

Nie je to teda len o zábave, ale aj o podpore umenia, kultúry, možnosti realizácie ľudí a vzájomného stretávania sa. „Nezabúdajte ani na to, že v noci veľa ľudí pracuje. Aby jedni mohli tancovať, iní sa o to musia pričiniť,“ vysvetľuje princíp nočnej ekonomiky.

Aby prešla revolúcia vo fungovaní mesta, je okrem podpory radnice kľúčová aj dôvera obyvateľov. Ľudia musia cítiť, že mesto ich problémy berie vážne. „Vytvorili sme na tieto účely priamu mobilnú linku, cez ktorú sa môžu miestni sťažovať, ak im niečo prekáža. Priamy kontakt medzi rezidentmi a úradníkmi je základ úspechu,“ hovorí M. Milan.

Čo robí nočný starosta?

  • je to styčná osoba, ktorá hľadá kompromis medzi záujmami ľudí, podnikateľov a mesta
  • jeho cieľom je atraktívne mesto, ktoré žije 24 hodín denne
  • buduje mestskú kultúru a kreatívne priestory pre umelcov a slobodné povolania
  • rieši bezpečnosť a snaží sa predchádzať hluku a neporiadku
  • oddeľuje
    Amsterdam nespí. Objavil nočnú ekonomiku
    obytné zóny od zón pre nočný život formou špeciálnych mestských klastrov
  • podnecuje podnikateľov k väčšej diverzite podujatí, ktoré pritiahnu čo najširšie spektrum ľudí

24-hodinové licencie

Zo začiatku to nemal ľahké. Predsudky voči nočnému životu boli veľké. Keď sa vyskytol nejaký problém, politici okamžite navrhovali represívne opatrenia: prísnejšie večierky a zatvorenie klubov. „Chcel som to riešiť, ale keď prídete na rokovanie v mikine a čiapke, nebudíte rešpekt. Musel som sa prispôsobiť ich štýlu,“ priznáva. V priebehu rokov získal M. Milan dôveru a so starostom mesta Eberhardom van der Laanom organizujú diskusie na kľúčové témy.

Amsterdam trápi predovšetkým hluk a neporiadok. Podľa mestskej vyhlášky museli všetky nočné kluby zatvárať v pracovné dni o štvrtej a cez víkend o piatej nadránom. Následne sa ulice zaplnili ľuďmi, ktorí hulákali a robili neporiadok. A ľudia sa sťažovali – tak ako v Bratislave. Nočný starosta však prišiel s geniálnym riešením.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa