Vladimír Vaňo
Štvrťročnými výsledkami živený a povážlivo rýchly optimizmus na Wall Streete sa v závere júla podpísal pod zatlačenie kurzu amerického dolára k euru na slabšiu stranu 137,50 až 143,38 centa/EUR. A oživenie apetítu po riziku vrátilo kurz japonského jenu späť nakrátko až nad hranicu 95 jenov/USD. S výnimkou jenu strácal v druhej polovici júla dolár k všetkým menám zo skupiny G10, teda rozvinutých hospodárstiev. Uprostred júla prichádzala z oboch brehov Atlantiku séria signálov posilňujúcich nádej na blížiaci sa bod stabilizácie jednej z najvážnejších recesií v povojnovej histórii. Ako zdôraznil šéf Fedu Ben Bernanke v pravidelnej správe pred kongresovým výborom pre financie, stabilizácia situácie na finančnom trhu vedie postupne aj k obmedzeniu využívaných „nekonvenčných“ nástrojov menovej politiky. Ako pred kongresmanmi poznamenal Ben Bernanke, so zlepšením situácie v hospodárstve a zmiernením finančných tlakov sa mnohé z využívaných nástrojov „deaktivujú automaticky“. Napríklad rozšírené diskontné okno, v rámci ktorého Fed požičiaval americké štátne dlhopisy obchodníkom s cennými papiermi, sa v minulom týždni využívalo v rozsahu necelých troch miliárd dolárov, čo je o viac než 110 miliárd menej než pred rokom. Objem držaných krátkodobých korporátnych dlhopisov klesol oproti januáru na menej než tretinu (106 mld. USD). Fed zároveň o pätinu znížil objem pravidelných refinančných aukcií, prostredníctvom ktorých začal ešte v decembri 2007 dodávať likviditu medzibankovému trhu.
Fed už skôr oznámil, že jednu z týchto „živých“ refinančných operácií, ktorá je splatná v októbri, už nebude po splatnosti znova obnovovať. Napriek postupnej deaktivácii jednotlivých nástrojov kvantitatívneho uvoľnenia menovej politiky Ben Bernanke zdôraznil, že udržanie súčasných „výnimočne nízkych“ úrovní základných dolárových úrokov je potrebné ešte dlhší čas. Zároveň nielen kongresmanov, ale aj verejnosť ubezpečil, že Fed má dostatočné nástroje na to, aby postupne sprísnil menovú politiku „plynulým a včasným spôsobom“.
Menotvorca, ktorého akademická práca zahŕňala aj štúdiu veľkej depresie z 30. rokov, tak dal najavo nielen to, že Fed má situáciu pod kontrolou, ale aj to, že sa nechystá zopakovať predvojnové prirýchle sprísnenie menovej politiky, ktoré vrhlo ešte krehké hospodárstvo späť do recesie.
Podľa Bena Bernankeho sa zámorie blíži k bodu stabilizácie a v budúcom roku by sa mohlo dočkať opätovného oživenia rastu. Hoci jeho veľmi mierne úvodné tempo znamená, že zlepšenie situácie na trhu práce bude za zlepšením makročísel zaostávať. Aj preto podľa šéfa Fedu „obmedzené inflačné tlaky“ napriek prvým známkam stabilizácie umožnia ešte dlho pokračovať v politike takmer nulových základných dolárových sadzieb. Na konci júla by mal prvý odhad reálneho rastu za druhý štvrťrok potvrdiť, že to najhoršie z aktuálnej recesie zažilo zámorie v úvode roka.
Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko, a.s.
Rozhovor
Sumár týždňa: Automobilový sektor ťahá ekonomiku, ale dlhodobá perspektíva nie je pozitívna
Česi majú akciovú burzu, Slovensko nie. Aj preto Slováci investujú takmer len do nehnuteľností