záveroch Európskej rady z minulého týždňa je to len jedna veta. „V Európskej rade sa uskutočnila výmena názorov s prezidentom Spojených štátov o transatlantickej spolupráci v súvislosti s vojenskou agresiou Ruska proti Ukrajine.“ Ide však o vetu mimoriadnu, pretože to, že americký prezident sa zúčastnil na rokovaní samitu Európskej únie, je niečo úplne výnimočné. Podobne výnimočné, aký pozitívny je zlom v európsko-amerických vzťahoch, ku ktorému v súčasnosti pre vojnu na Ukrajine dochádza.

Nie je to viac než rok, čo došlo v Bielom dome k výmene Donalda Trumpa za Joea Bidena. Trumpovo izolacionistické heslo „Urobme Ameriku znovu veľkou“ J. Biden vymenil za svoj slogan „Amerika je späť“. Slogan, ktorý sa dá mesiac po začiatku putinovskej agresie proti Ukrajine doplniť: „Amerika je späť v Európe.“

Po výmene zmena

Počas Trumpovho prezidentovania sa vzťahy Európy a USA citeľne rozišli. Washington za D. Trumpa ukončil rokovanie o Trans-atlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), s Úniou vyvolal niekoľko vážnych obchodných sporov.

D. Trump podporoval a privítal aj brexit a tlačil Londýn do tvrdého popretŕhania zväzkov s EÚ, ktorej existenciu potom okázalo ignoroval a bral ju ako konkurenta Ameriky, ktorého treba čo najviac oslabiť. Najväčšie zdesenie v Európe vyvolalo jeho spochybnenie článku päť Severoatlantickej aliancie, ktoré členov zaväzuje ochrániť napadnutý členský štát.

„Rozhodnutie o ochrane pobaltských štátov pred ruskou agresiou by záviselo od toho, do akej miery tieto štáty dodržiavajú záväzky voči nám,“ vyjadril sa ešte pred zvolením D. Trump. A v tomto zmysle vystupoval aj ako prezident. Niežeby nemal v tlaku na dodržiavanie záväzku členských štátov dávať dve percentá HDP na obranu v mnohom pravdu.

No neokrôchanosť a nepredvídateľnosť USA s D. Trumpom na čele v Európe vytvorili pocit, že prichádza svet, v ktorom sa EÚ bude musieť zaobísť bez Ameriky. „Severoatlantická aliancia je v súčasnosti v stave mozgovej smrti,“ vyhlásil v novembri 2019 francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Hoci na konci mandátu D. Trump niektoré výhrady k Aliancii prehodnotil a zoči-voči čoraz agresívnejšiemu Rusku súhlasil s vyslaním amerických vojakov na východné krídlo NATO, vzťahy medzi Európou a USA zostali na bode mrazu do konca jeho pôsobenia v Bielom dome.

 Bidenov rozjazd

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa