Mario E. Molina
je americký klimatický aktivista, pracuje v inštitúte The Climate Reality Project. Špecializuje sa na medzinárodnú klimatickú politiku a štatistiky. Inštitút založil bývalý americký viceprezident Al Gore. M. Molina vyštudoval ekológiu a geosystémy na Univerzite Ozarských vrchov (Arkansas) a Apalačskej štátnej univerzite (Severná Karolína).
Ako veľmi zlou správou je odstúpenie amerického prezidenta D. Trumpa od Parížskej klimatickej dohody?
Je to silne demoralizujúci postoj. Naďalej však vidíme dobrú vôľu krajín, ktoré Parížsku zmluvu podpísali, napríklad Európskej únie i Číny, ktoré spolupracujú. Ich vôla pokračovať ukazuje, že architektúra dohody je odolná. Myslím, že americké rozhodnutie je krátkozraké a poškodí ekonomiku i životné prostredie USA. Ale aj keď federálna vláda konať nebude, jednotlivé štáty a samosprávy sa budú posúvať ďalej. Táto ich reakcia je veľmi silná.
Tvrdíte, že USA môžu splniť záväzok znižovania emisií skleníkových plynov aj po odstúpení od dohody? Ako?
Viaceré štáty USA majú ciele, koľko percent z energetického mixu majú tvoriť obnoviteľné zdroje. Je to osem štátov USA a ďalších 23 to zvažuje. To je jeden spôsob. Potom máme regionálne trhy s emisnými povolenkami, napríklad s Kanadou a medzi štátmi na severovýchode. Tento trh [RGGI] je veľmi úspešný. Potom je tu kalifornský trh pre západné štáty vrátane kanadských provincií. Štát Washington zasa zvažuje zavedenie uhlíkovej dane. Táto myšlienka naberá na váhe po tom, ako federálna vláda z klimatického úsilia ustupuje. Či sa to naozaj zrealizuje, nevieme, ale vieme, že americké emisie už klesajú. Ekonomika sa od uhlíka odpútava. A toto žiadne jedno rozhodnutie nezmení.
Mario E. Molina Zdroj: Milan David
Čo môže v kontexte poľavenia Ameriky robiť Európska únia?
Spolupráca s Čínou [najväčším emitentom emisií] je správnou cestou vpred. A zaistenie, že India tiež zostane na správnej ceste. Európske líderstvo budeme potrebovať v roku 2020, keď začne skutočná implementácia Parížskej dohody. Aj balíček opatrení do roku 2030, ktorý sa čoskoro dostane do Európskeho parlamentu, je veľmi dôležitý.
Skeptikci by sa mali pozrieť na vedu ako takú a nie na jej marketingovú prezentáciu záujmovými skupinami
Čo by ste povedali veľkému množstvu klimaskeptikov, ktorí stále pochybujú o vplyve ľudskej aktivity na klímu?
Skeptikci by sa mali pozrieť na vedu ako takú a nie na jej marketingovú prezentáciu rôznymi záujmovými skupinami. Až 97 percent klimatológov na svete súhlasí, že otepľovanie je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené človekom, spolu so všetkými akadémiami vied. Veda je v tomto jasná. Ak nechcete veriť vede, pozrite sa na ekonomiku. Tá sa rapídne mení a investícia do čistých energií sa stáva ekonomickou. Rovnako starostlivosť o lesy. V USA je mnoho veriacich ľudí, ktorí nemusia veriť vede. Ale rovnako sa môžu oprieť o argument zodpovednosti voči prírode a planéte. Či už je to ekonomický alebo morálny argument, ukazujú jedným smerom. A to tým, že musíme zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť ľudstva a planéty.
Mario E. Molina Zdroj: Milan David
Spôsobov, ako bojovať s klimatickými zmenami, je veľa. Ktoré sú ekonomicky najefektívnejšie?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?