Produkcia bridlicového plynu v Spojených štátoch amerických je dnes 17-násobne väčšia než v roku 2000, uvádza Energy Information Agency. Vďaka tomu dosahuje podiel bridlicového plynu na celkovej produkcii USA takmer 30 percent. Medziročné rasty v ťažbe, na úrovni okolo 45 percent, priniesli efekt aj pre koncového spotrebiteľa. Ceny bridlicového plynu sa na amerických trhoch prepadli tesne pred koncom leta na úroveň pod dvoch amerických dolárov za tisíc kubických metrov. Na porovnanie, v roku 2005 bola cena za rovnaké množstvo sedemkrát vyššia.

Na cenu pozitívne vplýva nielen ekonomická kríza a nižšia spotreba, ale aj fakt, že USA v súčasnosti ťažia viac plynu, ako dokážu spotrebovať. Európski a ázijskí odberatelia však stále, aj pri súčasných cenách, platia štvor- až šesťnásobne viac než ich americké náprotivky. To, že bol boom ťažby bridlicového plynu naozaj extrémny, potvrdzujú posledné správy z USA. Prudký nárast ťažby, ktorý v USA nastal v posledných siedmich rokoch, si spolu s tým vyvolanými nízkymi cenami plynu vyžiadal aj prvé obete. Aj veľké ťažobné spoločnosti totiž začali vykazovať straty z projektov. Tie podľa amerického denníka The Independent, samozrejme, súvisia nielen s nízkymi cenami a s tým spôsobenými stratami, ale aj s predošlým nadhodnotením ložísk. V auguste tak napríklad odpísal BHP Billiton približne 2,84 miliardy amerických dolárov zo svojich aktivít v Arkansase a následne vykázal aj masívny prepad zisku o dve pätiny.

Americká bridlicová revolúcia

Dôvod, prečo došlo k rozvoju ťažby bridlicového plynu v USA, je aj otvorenejší prístup k argumentom vyvracajúcim obavy z environmentálnych rizík. Hydraulické štiepenie, ktorým sa mixom vody, piesku a chemikálií ťaží bridlicový plyn, je síce stále témou kritiky environmentálnych organizácií. Tvrdia, že práve táto zmes môže kontaminovať ložiská pitnej vody. Väčšina ložísk sa však nachádza pod úrovňou zdrojov vody, takže podľa ťažobných spoločností ku kontaminácii neprichádza.