Kritická situácia na trhu s oceľou a kríza materského koncernu namiešali pre košický U.S. Steel koktejl, ktorý zanechá pachuť počas celého roka. A môže priniesť aj informáciu o predaji fabriky.
Prvé šumy sa objavili už v decembri. Po správach o možnom obmedzení výroby a plánoch na prepúšťanie priniesol denník Korzár informáciu, že vedenie košickej oceliarne rokuje o možnom predaji fabriky s Tomášom Chrenekom (na titulnej fotografii spolu s českým prezidentom Milošom Zemanom). Slovenský milionár žijúci v Česku vlastní cez spoločnosť Moravia Steel najväčší český oceliarsky závod, Třinecké železárny. Vedenie U.S. Steelu informácie o predaji poprelo. Rokovania s košickou fabrikou neskôr dementovali aj Třinecké železárny.
Že išlo o informačné šumy, tvrdia TRENDU aj zdroje blízke vedeniu oboch firiem. Ako tvrdí, šéf železiarenských odborov Mikuláš Hintoš, košickí manažéri uistili odborárov, že predaj nie je v súčasnosti na stole. Situácia v podniku je však podľa jeho slov vážna. Objednávky klesli na úroveň krízových rokov, a tak fabrika po dohode s odbormi od januára tohto roka prešla na štvordňový pracovný týždeň, pričom v piaty deň nahradí zamestnancom 60 percent priemernej mzdy.
Za obeť úsporám padli aj tradičný koncoročný večierok a firemný ples
Hlavne pomôcť matke
Nie je to košická oceliareň, ktorá potrebuje zachraňovať. Hlavný problém je jej materský koncern. Americký U.S. Steel má za sebou jeden z najhorších rokov v histórii. V treťom kvartáli vykázal stratu 173 miliónov dolárov, kým košická dcéra skončila v pluse 18 miliónov dolárov. Akcie U.S. Steelu stratili od začiatku minulého roka sedemdesiat percent. Predvlani firma v severnej Amerike prepustila tritisíc zamestnancov a vlani už zastavila či obmedzila výrobu v štyroch prevádzkach.
Analytik WBP Online Marek Bočánek sumarizuje, že U.S. Steel čelí ťažkým podmienkam na trhu, ktoré sú dôsledkom lacnejšej konkurencie a nižšieho dopytu po jeho produkcii. „Posilňovanie amerického doláru rozhodne konkurencieschopnosť exportérov zo Spojených štátov nezlepšuje,“ dodáva.
Ceny ocele sa v uplynulom roku prepadli o štvrtinu a dosiahli najnižšie hodnoty za poslednú dekádu. Príčinu treba hľadať v Číne, ktorá je najväčším producentom, spotrebiteľom aj exportérom ocele na svete. Spomalenie rastu čínskej ekonomiky znížilo dopyt po oceli, čo jeho tamojších producentov núti umiestňovať prebytočnú produkciu (viac ako dvojnásobok celkovej produkcie EÚ) na zahraničných trhoch.
V roku 2014 krajina vyviezla rekordných 93 miliónov ton ocele, keď sa export medziročne zvýšil až o polovicu. Pokiaľ ide o vlaňajšok, očakáva sa, že vývoz z krajiny presiahol sto miliónov ton.
Horšie ako v kríze
Viacerí vysokopostavení manažéri z hutníckeho priemyslu pre TREND potvrdili, že situácia je horšia ako v krízových rokoch. Kým čínske firmy predávajú svoje za tepla valcované produkty za tristo eur za tonu,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?