Veď všetci sú v pohode, nevidia žiadnu bublinu na realitnom trhu. A ich fond pritom stavil veľa peňazí na to, že padne hypotekárny trh a naň nadviazané toxické dlhopisy.
Človeku s úsporami a rizikovým apetítom napadne, že aj on by si rád našiel fond, ktorý podobne ako ten vo filme dokáže vyhľadávať prehliadané príležitosti a zarobiť na nich. Tradičné nástroje ako podielové fondy, akcie, dlhopisy či peňažné vklady len držia investície na vybratých aktívach a tie kopírujú vývoj trhu či ekonomický cyklus.
Hlavne pre profesionálov
Scion Asset Management, fond z filmu Big Short, nakoniec svoju stávku vyhral a na svojom presvedčení podloženom analýzou trhu neskutočne zarobil – kým sa okolo rúcal finančný systém. Zhruba v tom istom čase sa o hedžové fondy začali viac zaujímať tak klienti, ako aj regulátori. Európska únia si svoju smernicu, ktorá mala vytvoriť jednotné podmienky pre hedžové a iné alternatívne fondy, presadila v roku 2013.
Podľa smernice AIFMD však môžu alternatívne fondy využívať len profesionálni investori, teda predovšetkým banky, poisťovne či penzijné fondy. Pre bežného klienta určené nie sú, vie sa však k nim dostať cez špecializované firmy či privátne bankovníctvo.
Zďaleka však nejde o voľbu pre všetkých – veľa fondov má nastavenú minimálnu investíciu na pol milióna eur, minimum sa pohybuje v desaťtisícoch. Ich princíp je podobný ako v spomínanom filme: hľadajú firmy či trhy, ktoré považujú za podcenené alebo menej rizikové ako vyzerajú a vyvažujú ich nadhodnotenými akciami, pri ktorých stavajú na pokles ich cien.
V ponuke ich nájdeme aj na Slovensku. Národná banka eviduje
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?