Ako sa človek dostane od dátových centier k zákazkám pre armádu?

Keď som sa vrátil na Slovensko, zamestnal som sa vo firme, ktorá robila subdodávky pre nadnárodnú zbrojársku firmu. Spoznal som šikovných ľudí z ozbrojených síl a ministerstva obrany, ktorí boli na misiách v Bruseli, Iraku, Afganistane, USA, a mal som pocit, že je tu diera na trhu. IT firmy hovorili jednu rečou a vojaci úplne inou. Chýbalo tam premostenie. Rozhodli sme sa s ľuďmi z armády, ktorí išli do výsluhového dôchodku, že založíme konzultačnú firmu. Písali sme strategické materiály o informačných a komunikačných technológiách pre silové zložky. Keď sme hľadali aj konkrétne technológie pre to, čo sme navrhovali, zistili sme, že také zariadenia neexistujú. Tak sme ich vyvinuli sami. Dodnes tieto zariadenia patria medzi naše kľúčové komponenty, ktoré sa nám darí najlepšie predávať.

Mali ste nejaký špeciálny vzťah k armáde?

Bola to náhoda. Ako mnohých chlapcov aj mňa zaujímala vojenská technika. Nemal som s ňou však žiadne skúsenosti. Tým, že som emigroval hneď po škole, som neabsolvoval ani základnú vojenskú službu.

Nepozerajú na vás preto ľudia z armády cez prsty?

Nie, vybudoval som si už rešpekt. Vedia, že mám silný technický background. Ak sa na niečom dohodneme, tak to spravíme v požadovanej kvalite. Ja zase rešpektujem ich skúsenosti. Navyše, zamestnanci v našej divízii špeciálnych systémov, ktorá robí zákazky pre ozbrojené sily, sú takmer všetci bývalí profesionálni vojaci.

Je to nevyhnutné?

Nie je to nevyhnutné. Ak už však niekto má skúsenosti z armády, radi ich využijeme. Máme kolegu, ktorý pracoval v špeciálnych jednotkách. Niekoľkokrát absolvoval misiu v Afganistane a v Iraku. Aj vďaka tomu vieme, čo vojaci v teréne naozaj potrebujú. Máme aj ľudí, ktorí pracovali na generálnom štábe a na rôznych postoch v zahraničí. Chápeme vďaka tomu, ako sa na veci pozerajú velitelia. Samozrejme, máme aj technikov, ktorí boli na rôznych pozíciách v armáde a vedia, ako sa technika servisuje a aké sú logistické procesy.

Aliter Technologies: ako sa dostať od návrhov dátových centier k zákazkám pre NATO

Dron s káblami ako náhrada za stožiar Zdroj: Aliter Technologies

Kde všade sa vaše produkty v armáde nasadzujú?

Zameriavame sa hlavne na 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa