„Ak dovolíme to isté aj takej veľkej krajine, ako je Poľsko, tak sa môžeme rozlúčiť s Európskou úniou ako spoločenstvom hodnôt,“ vyhlásil J. Asselborn. Problém je, že V. Orbán s Jaroslawom Kaczyńským si už môžu navzájom pomôcť.
Minulý týždeň premiér Orbán navštívil Poľsko a jeho hostitelia mu chceli urobiť radosť. Preto ho pozvali do obce, ktorá kedysi patrila uhorskému kráľovstvu. Organizátori stretnutia vôbec nechceli urobiť radosť premiérke Beate Szydlovej, ktorá sa s maďarským kolegom ani nevidela. Všetko za ňu na šesťhodinovom rokovaní vybavil „prezes“ Kaczyński.
Zdroj: Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Bolo to zjavne plodné stretnutie, lebo hneď po návrate do vlasti predseda Fideszu vyhlásil, že Budapešť nikdy nedá súhlas na uplatnenie sankcií proti Poľsku. Vtip je v tom, že podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy môže Európska rada rozhodnúť o tom, že niektorý členský štát závažným alebo pretrvávajúcim spôsobom porušil záväzné hodnoty únie, iba jednomyseľne. Stačí, ak bude čo i len jedna krajina proti, a návrh prijatý nebude. Orbán ochráni Poľsko a Kaczyński Maďarsko – iba spoločenstvo hodnôt zostane bez ochrany.
Pred nadchádzajúcimi voľbami na Slovensku má šéf najsilnejšej strany možnosť zvážiť, aký model uplatnenia moci si po nich osobne vyberie – či maďarský alebo poľský. V. Orbán je generačne i služobne v rovnakom veku ako R. Fico, ale zjavne má z každodennej konzumácie moci oveľa väčšie potešenie ako slovenský politik.
Na rozdiel od podráždeného, zamračeného a čoraz agresívnejšie reagujúceho predsedu slovenskej vlády nevyzerá V. Orbán ani zďaleka tak fyzicky a mentálne opotrebovane. Maďarskému premiérovi by ani vo sne nenapadlo, že by sa mocensky najsilnejšej pozície vzdal a uprednostnil reprezentatívnu funkciu hlavy štátu. Po katastrofálnej porážke R. Fica v prezidentských voľbách sa mnohí zhodli v tom, že je naďalej premiérom iba preto, lebo inú možnosť nemá. Lenže J. Kaczyński predviedol, že alternatíva predsa len existuje.
Kto vyhrá voľby tak, že sám zostaví kabinet, môže vládnuť ako predseda štátu. Prostredníctvom nominantov bude riadiť parlament a šéfovať vláde bez toho, aby sa osobne unúval, a všetci sa budú prispôsobovať jemu. V Poľsku to zašlo tak ďaleko, že parlament začína rokovať až pred obedom, lebo „prezes“ si chce ráno pospať. R. Fico to môže doviesť ešte ďalej – ak sa na rozdiel od Kaczyńského vzdá aj poslaneckého mandátu a bude na plný úväzok vykonávať funkciu „predsedu“ republiky.
Mimochodom, v poslednom čase R. Fico hovorí a robí také veci, ako keby mu už vonkoncom nezáležalo na tom, ako sa k nemu budú správať jeho kolegovia v únii.
Článok vyšiel v týždenníku TREND 2 / 2016 pod názvom Ako predseda štátu