Medzinárodnú dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu výmenou za odvolanie sankcií OSN uzavrela vláda prezidenta Hasana Rúháního. Najsilnejšou frakciou v dosluhujúcom parlamente sú však konzervatívci, ktorí všestrannému zbližovaniu Iránu so Západom príliš nežičia. Februárové parlamentné voľby tento pomer síl zmenili. Reformisti nezvíťazili, ale budú v zákonodarnom zbore silnejší a vplyvnejší. A o to prezidentovi aj išlo.

Zvláštnosti akoby z inej doby

Päťkrát musela volebná komisia predlžovať zatváraciu hodinu hlasovacích miestností, aby sa k urnám dostali všetci prítomní držitelia volebných lístkov. Hoci volebná účasť nedosiahla 66-percentnú úroveň spred štyroch rokov, prevýšila 60-percentný strop potrebný na to, aby dodala reformným postojom voličskej verejnosti primeranú váhu.

Hlasovanie v parlamentných voľbách nie je v Iráne povinné a viac než trojpätinová účasť legitimizuje názorový posun občanov Islamskej republiky v prospech oživenia vzťahov so Západom. Aj keď predovšetkým obchodných, na čom sa s reformistami vzácne zhodli nielen tzv. umiernení konzervatívci, ale aj ich ultrakonzervatívne krídlo, pre ktoré boli Spojené štáty dosiaľ zatracovaným Veľkým satanom.

Tohtoročné voľby boli zdvojené v tom zmysle, že občania vyberali nielen poslancov do jednokomorového Islamského poradného zhromaždenia, čo je oficiálny názov parlamentu, ale i do Zhromaždenia expertov. Slovenskému uchu znie slovo expert v domácom politickom kontexte dosť sprofanovane, no v Iráne budí 88-členná Rada expertov rešpekt a úctu, i keď do istej miery vynucovanú inštitúciou s enormnými právomocami a hierarchicky stojacou nad parlamentnom.

Členovia Rady expertov sú volení na osem rokov a z vlastných radov volia najvyššieho duchovného vodcu. Tým je od júna 1989 ajatolláh Sajid Alí Chameneí. V angličtine má ešte impresívnejšie zvučiaci titul Supreme Leader, teda Najvyšší vodca. Jeho webová stránka má adresu s lakonickým www.leader.ir.

Pred zvolením za najvyššie postavenú osobnosť štátu bol Alí Chameneí počas éry duchovného vodcu a zakladateľa Islamskej republiky ajatolláha Chomejního osem rokov prezidentom republiky. Dnes už 76-ročný klerik a teológ, ale aj prekladateľ a lingvista má preto bohaté skúsenosti s reálnym dianím vo svete a s praktickým výkonom riadenia štátu.

I to vysvetľuje, prečo trónila na jeho webovej stránke už deň po voľbách

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa