Pavel Pelikán
výkonný riaditeľ JTRE

Ocenil by som, keby sa Bratislava stala skutočnou metropolou na Dunaji a mestom krátkych vzdialeností s dostupnými službami, bývaním a kvalitnou verejnou dopravou. Vďaka dobudovaniu nábrežia s množstvom atraktívnych verejných priestorov na trávenie voľného času aj na pravom brehu by sa centrum mesta rozkladalo na oboch stranách Dunaja. Možnosť korzovať po nábreží by sa predĺžila od Sadu Janka Kráľa cez Nové Lido a promenádny most do Eurovea City, ďalej cez Staré Mesto a River Park až po Karloveskú zátoku.

Katarína Nikodemová
riaditeľka, Budovy pre budúcnosť

V horizonte desiatich rokov by mohli projekty výstavby a obnovy budov klásť dôraz na vytváranie prostredia, ktoré je plne adaptované na zmenu klímy. Mali by sa rozvíjať koncepty energetických a inteligentných štvrtí či komunít. Z hľadiska zvyšovania dostupnosti bývania bude mať Bratislava hotové viaceré pilotné projekty nájomného bývania, ktoré prešli architektonickými súťažami a ponúkajú kvalitné a udržateľné bývanie hodné 21. storočia a s ohľadom na kvalitu vnútorného prostredia.

DOBYL BRUSEL Peter Beňuška stojí za návrhom budovy Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Je tiež architektom bratislavského metra, ktoré sa nikdy nepostavilo.
Neprehliadnite

Peter Beňuška: Bratislava mešká celých 30 rokov, zmeniť to môže nové kongresové centrum

René Popik
výkonný riaditeľ, HB Reavis Slovakia

Bratislava má svojím charakterom veľký potenciál. Mesto s bohatou históriou, centrálnou lokalitou v rámci regiónu, s množstvom zelene a s prírodou, kontaktom s Dunajom a v porovnaní s ostatnými európskymi mestami aj s riedkou zástavbou. Potrebuje si však zadefinovať hodnotu, ktorú chce prinášať obyvateľom aj turistom a investorom, nastaviť si víziu a tú aj aktívne napĺňať či už svojpomocne, alebo za účasti partnerov z biznisového prostredia. Nevyhnutné je aj aktívne zohľadňovať demografický rast či už prostredníctvom podpory kvalitného školstva, alebo možnosťami dostupného bývania, kvalitnej mestskej a sociálnej infraštruktúry. Na to mesto potrebuje systematické nastavenie investícií do verejnej infraštruktúry. Napríklad mestá ako Londýn či Varšava investujú takmer dvadsať percent svojich rozpočtov. Bratislava na to potrebuje aj podporu centrálnych orgánov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa