Napriek mamutiemu rastu verejných príjmov z efektívnejšieho výberu daní kabinet vlani i v tomto roku rýchlo zvyšoval aj výdavky a deficit sa nijako nezmenšoval. Verejné výdavky rástli tak rýchlo, že podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť porušujú európske výdavkové pravidlo Paktu stability a rastu. Výdavkové limity, ktoré zasa vyžaduje Fiškálny kompakt, kabinet dodnes nezaviedol. A zadlženie pod ústavné hranice dlhovej brzdy stále neznížil.

Preto je návrh rozpočtu so znížením schodku pod dve percentá HDP v budúcom roku dobrou správou. Aj keď prichádza neskoro a kresanie deficitu by mohlo byť aj výraznejšie. Slovenská ekonomika má rásť už siedmy rok po sebe, nezamestnanosť klesla pod svoju prirodzenú mieru, financovanie dlhu je rekordne lacné, rast dôchodkov rekordne nízky. Kedy, keď nie teraz?

Vláda však znova plánuje viac konsolidovať vyššími príjmami ako škrtmi vo výdavkoch, čo z dlhodobého hľadiska znižuje miestnu životnú úroveň. A fakticky k nižšiemu schodku zaväzuje až nasledujúcu vládu. Do volieb ešte predstaví ďalší sociálny balíček za ďalšie stovky miliónov. Daňoví poplatníci, teda všetci ekonomicky aktívni ľudia, tak za vyrovnávanie rozpočtu zaplatia oveľa viac, ako by mohli.

Ľavica prirodzene môže mať svoj ideál vo veľkom a silnom štáte, akokoľvek môže byť ekonomicky nerozumný. Ani ona ho však nemôže napĺňať samoúčelne. Od predkrízového obdobia sa podiel verejných financií na ekonomike zvýšil takmer o pätinu, ale je to vidieť? Máme za to lepšie zdravotníctvo, súdy či školstvo? Skôr drahé cétečká a rozkradnuté eurofondy.

A vysoký dlh. Ten zo svojich maxím blízko 60 percent HDP doteraz klesal len pomocou špeciálnych operácií typu superdividendy štátnych podnikov či znižovanie hotovostných rezerv. Teda nijako udržateľne. Naopak, Smer-SD nás zadlžuje skryto formou predraženého PPP projektu či zníženia príspevkov do druhého piliera.

Ani vyrovnaný rozpočet plánovaný na rok 2018 tak nemusí stačiť na vytvorenie dostatočného vankúša do príchodu ďalšej recesie. Aby sa dlh znížil na predkrízovú úroveň, muselo by byť verejné hospodárenie vyrovnané až do roku 2032. Lenže dovtedy ďalšia kríza určite príde. A rozpočet žiadnu rezervu na horší makroekonomický vývoj nemá.