Na podobné problémy so sebakontrolou nemala dovtedy ekonómia odpovede. A tak si R. Thaler začal spisovať svoj Zoznam. Obsahoval všetko správanie ľudí, ktoré by sa podľa klasickej ekonómie nemalo diať. Chcel naň nájsť vysvetlenie a napísať štúdiu s názvom Hlúposti, ktoré ľudia robia.
V roku 1976 sa už so Zoznamom v ruke dostal na konferenciu v Kalifornii. Psychológ Baruch Fischhoff ho, po rozhovore o Zozname, upozornil na štúdiu dvoch málo známych psychológov z izraelskej Hebrejskej univerzity. „Prečítal som ju za 30 minút a nadobro mi zmenila život,“ hovorí v knihe Michaela Lewisa The Undoing Project.
Štúdia s názvom Teória vyhliadok – Analýza rozhodovania v podmienkach rizika od Amosa Tverskeho a Daniela Kahnemana patrí medzi najcitovanejšie práce v dejinách ekonómie. Druhému z menovaných priniesla Nobelovu cenu. Príbeh o tom, ako sa jej dvaja tvorcovia stretli a vytvorili „priateľstvo, ktoré zmenilo naše mysle“ (tak znie podtitul knihy The Undoing Project), je fascinujúcejší, ako by sa na príbeh dvoch psychológov mohlo zdať.
Michael Lewis: The Undoing Project - A Friendship that Changed Our Minds. W. W. Norton & Co., 2016, 368 strán. Zdroj: W. W. Norton & Co.
Michael Lewis (na úvodnej fotografii vo svojom home office v Berkeley, Kalifornia) pôsobil v investičnej banke a svoje skúsenosti neskôr využil ako novinár v oblasti financií. Začal písať knihy s podobnou tematikou, mnohé sa stali bestsellermi. Moneyball – o využití štatistiky pri získavaní kvalitných, ale podhodnotených hráčov bejzbalu a The Big Short o hypotekárnej bubline boli aj sfilmované.
Komplikovane, ale pútavo
Michael Lewis má schopnosť spracúvať nezáživné a komplikované témy tak, že sú pútavé a pritom stále komplikované. Prvá kapitola knihy The Undoing Project znie ako pokračovanie jeho bestsellera Moneyball. Akurát nie je o bejzbale, ale o basketbale a nákupe hráčov. A hlavne o limitoch štatistického prístupu, ktorý Moneyball, v knižnej aj filmovej podobe, spopularizoval.
O tom totiž jeho celá nová kniha je – ide o limity technických a matematických teórií. Kto chce, môže prvú kapitolu vynechať, autor sa k nej v priebehu knihy takmer nevracia. Vrchovato to vynahradí zvyšným obsahom.
Podobne ako vo svojich predchádzajúcich knihách Big Short či Flash Boys si totiž dáva veľmi záležať na zdrojoch, a tak vyspovedal nielen Daniela Kahnemana, ale aj jeho spolužiakov, lásky, deti či spoločných známych. A podobne postupoval aj pri zosnulom Amosovi Tverskom. Náruživý čitateľ ich príbeh aj dielo pozná z Kahnemanovho bestsellera Thinking, Fast and Slow, no M. Lewis k nemu pripája mnoho ďalších rozmerov.
Nepravdepodobné priateľstvo
D. Kahneman ako dieťa strávil druhú svetovú vojnu ukrytý pred holokaustom v malej francúzskej dedinke. Mama mu prikazovala, aby sa v škole stále nehlásil, pretože bude príliš nápadný. A tak nadpriemerne inteligentný D. Kahneman nemal v detstve veľa priateľov, bol introvertný a neistý. Zato bol však dôsledný a pracovitý a vyvinul si veľký cit pre ľudské slabosti. Vedel dobre vystihnúť podstatu správania. Jeho dotazník, ktorý ako armádny psychológ vypracoval na hodnotenie schopností brancov, sa používa s miernymi úpravami dodnes.
A. Tversky, vojnový hrdina, pilot, parašutista a v prvých rokoch Izraela vojak s najväčším počtom vyznamenaní, bol, naopak, charizmatický, žoviálny extrovert, o ktorom všetci vedeli, že je génius, a tak akceptovali aj jeho intelektuálnu nadradenosť. Až na večného pochybovača D. Kahnemana. Ich vzájomným zblížením
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?