Na podobné problémy so sebakontrolou nemala dovtedy ekonómia odpovede. A tak si R. Thaler začal spisovať svoj Zoznam. Obsahoval všetko správanie ľudí, ktoré by sa podľa klasickej ekonómie nemalo diať. Chcel naň nájsť vysvetlenie a napísať štúdiu s názvom Hlúposti, ktoré ľudia robia.

V roku 1976 sa už so Zoznamom v ruke dostal na konferenciu v Kalifornii. Psychológ Baruch Fischhoff ho, po rozhovore o Zozname, upozornil na štúdiu dvoch málo známych psychológov z izraelskej Hebrejskej univerzity. „Prečítal som ju za 30 minút a nadobro mi zmenila život,“ hovorí v knihe Michaela Lewisa The Undoing Project.

Štúdia s názvom Teória vyhliadok – Analýza rozhodovania v podmienkach rizika od Amosa Tverskeho a Daniela Kahnemana patrí medzi najcitovanejšie práce v dejinách ekonómie. Druhému z menovaných priniesla Nobelovu cenu. Príbeh o tom, ako sa jej dvaja tvorcovia stretli a vytvorili „priateľstvo, ktoré zmenilo naše mysle“ (tak znie podtitul knihy The Undoing Project), je fascinujúcejší, ako by sa na príbeh dvoch psychológov mohlo zdať.

Ako sa zrodila behaviorálna ekonómia

Michael Lewis: The Undoing Project - A Friendship that Changed Our Minds. W. W. Norton & Co., 2016, 368 strán. Zdroj: W. W. Norton & Co.

Michael Lewis (na úvodnej fotografii vo svojom home office v Berkeley, Kalifornia) pôsobil v investičnej banke a svoje skúsenosti neskôr využil ako novinár v oblasti financií. Začal písať knihy s podobnou tematikou, mnohé sa stali bestsellermi. Moneyball – o využití štatistiky pri získavaní kvalitných, ale podhodnotených hráčov bejzbalu a The Big Short o hypotekárnej bubline boli aj sfilmované.

Komplikovane, ale pútavo

Michael Lewis má schopnosť spracúvať nezáživné a komplikované témy tak, že sú pútavé a pritom stále komplikované. Prvá kapitola knihy The Undoing Project znie ako pokračovanie jeho bestsellera Moneyball. Akurát nie je o bejzbale, ale o basketbale a nákupe hráčov. A hlavne o limitoch štatistického prístupu, ktorý Moneyball, v knižnej aj filmovej podobe, spopularizoval.

O tom totiž jeho celá nová kniha je – ide o limity technických a matematických teórií. Kto chce, môže prvú kapitolu vynechať, autor sa k nej v priebehu knihy takmer nevracia. Vrchovato to vynahradí zvyšným obsahom.

Podobne ako vo svojich predchádzajúcich knihách Big Short či Flash Boys si totiž dáva veľmi záležať na zdrojoch, a tak vyspovedal nielen Daniela Kahnemana, ale aj jeho spolužiakov, lásky, deti či spoločných známych. A podobne postupoval aj pri zosnulom Amosovi Tverskom. Náruživý čitateľ ich príbeh aj dielo pozná z Kahnemanovho bestsellera Thinking, Fast and Slow, no M. Lewis k nemu pripája mnoho ďalších rozmerov.

Nepravdepodobné priateľstvo

D. Kahneman ako dieťa strávil druhú svetovú vojnu ukrytý pred holokaustom v malej francúzskej dedinke. Mama mu prikazovala, aby sa v škole stále nehlásil, pretože bude príliš nápadný. A tak nadpriemerne inteligentný D. Kahneman nemal v detstve veľa priateľov, bol introvertný a neistý. Zato bol však dôsledný a pracovitý a vyvinul si veľký cit pre ľudské slabosti. Vedel dobre vystihnúť podstatu správania. Jeho dotazník, ktorý ako armádny psychológ vypracoval na hodnotenie schopností brancov, sa používa s miernymi úpravami dodnes.

A. Tversky, vojnový hrdina, pilot, parašutista a v prvých rokoch Izraela vojak s najväčším počtom vyznamenaní, bol, naopak, charizmatický, žoviálny extrovert, o ktorom všetci vedeli, že je génius, a tak akceptovali aj jeho intelektuálnu nadradenosť. Až na večného pochybovača D. Kahnemana. Ich vzájomným zblížením 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa