Zničiť zabehnuté platidlo je pomerne ťažké. V súčasnosti najbežnejšie papierové peniaze chránia zákony štátov, na ich finančné zdravie s rôznou mierou úspechu dohliadajú centrálne banky. Najreálnejšiu šancu na zničenie meny majú politici, ako by mohol dosvedčiť napríklad Robert Mugabe. V prípade stáročiami osvedčeného platidla, akým je napríklad zlato, je situácia ešte ťažšia. Do úvahy prichádza iba bezprecedentne veľký otras na trhu alebo zločinný plán zahŕňajúci ohromné množstvo lúčavky kráľovskej hodný záporáka z bondovky.
Dá sa zničiť bitcoin? Nová, výlučne digitálna mena, okolo ktorej sa v posledných mesiacoch strhol v investorských kruhoch rozruch pre jej rýchly rast a ešte rýchlejší pád, má všetky predpoklady na to, aby vyvolávala obavy. V porovnaní s tradičnými platidlami existuje smiešne krátko, jediné, čo ju stráži, je matematický algoritmus a odhodlanie jej používateľov. Zničiť platidlo, ktoré vzniklo iba v roku 2008, by však bolo prekvapivo ťažké.
Dobre premyslená anarchia
Celý systém bitcoinu je v podstate obrovský verejný telefónny zoznam spojený s účtovnou knihou, ktorému sa hovorí block chain. V tomto digitálnom dokumente sa chronologicky zaznamenáva každý prevod bitcoinov. Používateľ, ktorý chce bitcoinmi platiť, si najprv musí získať kópiu tohto dokumentu od ostatných používateľov bitcoinu. A pri využívaní systému bude jeho počítač zasa slúžiť ako zdroj dokumentu pre iných používateľov.
Znamená to, že celá história transakcií sa zaznamenáva na počítači každého používateľa. Nové presuny bitcoinov sa kontinuálne prelievajú celou sieťou. V kombinácii so sofistikovanou kryptografiou to znemožňuje, aby niekto do systému neoprávnene „pripísal“ nové bitcoiny, prípadne minul jeden bitcoin na dvoch miestach.
V praxi to funguje tak, že používateľ si nainštaluje softvér (peňaženku), ktorý sa pripojí na internet a od ostatných používateľov automaticky stiahne najnovšiu kópiu účtovnej knihy a vytvorí novú anonymnú adresu. Tá najčastejšie vyzerá ako rad 34 znakov. Na túto adresu potom môže prijímať bitcoiny z adries iných používateľov.
V každom momente je celý zoznam aktívnych adries aj s obsahom ich peňaženiek viditeľný pre celý systém. Súkromie používateľov chráni to, že adresy sa dajú voľne vytvárať a nie sú nejako prepojené na identitu používateľa. Popri základnej verzii systému vznikli postupom času aj služby, ktoré skladujú block chain alebo peňaženky na vzdialených serveroch.
Decentralizovaný systém, v ktorom každý kontroluje každého, v praxi chráni bitcoin pred svojvôľou centrálnej autority, ktorá by mohla systém ovplyvňovať alebo celkom vypnúť. Na rozdiel od klasických peňazí nemôžu politici spraviť rozhodnutie, ktoré by zo dňa na deň vytlačilo milióny nových mincí a bitcoin destabilizovalo.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?