Digitalizácia v slovenských nemocniciach si ide vlastným smerom aj tempom. No ako hovorí Martin Lukáč z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), spustila sa už v 90. rokoch, keď začali v zdravotníckych zariadeniach používať počítače a vznikali prvé informačné systémy. Tie boli hlavne o zaznamenávaní zdravotných informácií o pacientoch, časom sa rozvíjali a doplňovali systémy – napríklad na vykazovanie zdravotnej starostlivosti zdravotným poisťovniam.

Nemocničné informačné systémy

Najväčšia slovenská nemocnica masívne investovala do informačných technológií v rokoch 2005 a 2006, zhruba 100 miliónov slovenských korún. Peniaze vtedy išli na nákup informačných systémov, výpočtovej techniky, serverov. Niektoré pracoviská UNB dovtedy nemali žiadne informačné systémy a tie, ktoré mali, boli tak sedem rokov staré.

„Napríklad ružinovská nemocnica mala len na šiestich oddeleniach zastaraný informačný systém, na ostatných nebola ani len počítačová sieť. Písalo sa na písacích strojoch alebo na samostatne stojacich počítačoch. Dávky do zdravotných poisťovní sa zbierali na papieroch alebo diskoch,“ spomína M. Lukáč.

Posledných 12 rokov už investície do informatizácie bratislavskej Univerzitnej nemocnice neboli veľké, rádovo nedosahovali ani stotisíc eur. Možnosť inovovať a rozširovať technológie tam teda nemali. Investovalo sa maximálne do drobných opráv a obnovy výpočtovej techniky, ktorá už bola doslova nevyhnutná.

Podobne ako UNB, aj Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici je v snahách zavádzať inovácie odkázaná na kapitálové výdavky. Vlastný nemocničný informačný systém si zaviedli v roku 2007, čím sa začala väčšina dokumentácie súvisiacej s poskytovaním zdravotnej starostlivosti viesť elektronicky. V roku 2013 vykonali kompletnú virtualizáciu IT infraštruktúry vrátane migrácie systémov. V súčasnosti bystrická nemocnica využíva vlastné aplikácie, ktoré podľa potreby vytvára oddelenie informačných technológií. Slúžia napríklad na priebežné sledovanie ekonomických výsledkov, vďaka čomu majú oddelenia v reálnom čase prehľad o svojom hospodárení.

Umožňujú im tiež manažovať operačné sály, čo vedie k ich vyššej využiteľnosti. Lepší manažment pacienta zabezpečila aj aplikácia na objednávania ambulantných vyšetrení na presný čas, ktorá skrátila čakanie chorých pred ordináciami.

V súkromnej sieti nemocníc Svet zdravia majú jednotný informačný systém, ktorý okrem iného neumožňuje zásahy typu bielenie zdravotnej dokumentácie. Generálny riaditeľ siete Vladimír Dvorový hovorí, že nemocničný informačný systém sa stal kritickým systémom v nemocnici, lebo bez jeho nepretržitej dostupnosti nie je možné robiť bežné prevádzkové výkony. Vďaka nemu sa výrazne mení štruktúra práce zdravotníckeho personálu.

„Dáta, ktoré majú k dispozícii, sú oveľa komplexnejšie. Dá sa to prirovnať k rozdielu medzi knihou a multimediálnym dokumentom s hypertextovými odkazmi,“ dodáva.

eKomunikácia a eDoklady

Keď sa väčšina laboratórií v nemocniciach dostala do súkromných rúk, bolo nutné vymyslieť, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa