Poistenie neslúži len na ochranu voči mechanickému poškodeniu prístroja. Popularita tabletov a smartfónov nestúpa len u používateľov, ale aj u zlodejov. Správa Associated Press uvádza, že mobil sa v uplynulom roku stal cieľom polovice všetkých lúpeží v San Franciscu a pätiny lúpeží v New Yorku. V Los Angeles zasa počet týchto trestných činov medziročne narástol o viac ako štvrtinu.

Došlo to tak ďaleko, že po nedávnom uvedení päťkového iPhonu americká polícia požiadala jeho čerstvých majiteľov, aby si u nej zaregistrovali sériové čísla zariadení a tak pomohli pri ich identifikácii a hľadaní. Kevin Mahaffec, spoluzakladateľ bezpečnostnej firmy zameriavajúcej sa na mobily, odhaduje, že tento rok ukradnuté a stratené smartfóny stáli Američanov okolo tridsať miliárd dolárov.

Na Slovensku sa takáto štatistika nevedie. No bezpečnostní špecialisti aj podľa počtu zablokovaných SIM kariet odhadujú, že vlani nedobrovoľne zmenilo majiteľa desaťtisíc mobilov. Čiastočným riešením by mohla byť centrálna databáza ukradnutých telefónov, akú majú vo Veľkej Británii či v Nemecku. Skontrolovať pôvod iPhonu, kúpeného v bazáre, je tam pomerne jednoduché. Ešte ďalej chcú systém od januára dotiahnuť americkí operátori, ktorí by mohli odpájať mobily, preukázateľne pochádzajúce z krádeží. Z takéhoto aparátu sa potom nedá telefonovať, hoci ešte stále ho možno využiť na surfovanie po webe cez WiFi alebo ako hudobný prehrávač.

Spôsobom ako zlodejovi znemožniť akékoľvek využitie mobilu sú špecializované bezpečnostné aplikácie. Tie sa implementujú priamo do systému, takže sa ich zlodej nezbaví ani po resetovaní telefónu. Aplikácia umožní mobil na diaľku vyhľadať, zablokovať či dokonca cezeň odfotiť či odpočúvať okolie.