Čo poradia peňažné ústavy takejto firme? „Z pohľadu podnikateľov je vždy podstatná výška úveru v kombinácii s dĺžkou splácania, ale aj otázka zabezpečenia úveru. Sú to dôležité parametre, ktoré majú vplyv na firemný cash flow,“ vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Pripomína, že existujú iniciatívy, vďaka ktorým sa podnikatelia dostanú k financovaniu svojich zámerov jednoduchšie a za prístupnejších podmienok. Jednou z nich je aj projekt JEREMIE.
Ide o spoločnú iniciatívu Európskej komisie a Európskej investičnej banky (EIB), ktorá má za cieľ zlepšiť prístup malých a stredných podnikov ku kapitálu v rámci štrukturálnych fondov. Na Slovensku sa holdingový fond JEREMIE financuje z Európskeho regionálneho rozvojového fondu v rámci troch operačných programov: Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, Výskum a vývoj a Bratislavský kraj. Spoločne prispeli sumou sto miliónov eur.
V rámci tohto programu získajú úvery aj tie firmy, ktoré by ich inak ani nedostali. Európsky investičný fond totiž poskytuje banke garancie až do výšky 70 percent poskytnutých úverov. Pôžičky z tohto programu tak môžu byť lacnejšie a banky vyžadujú nižšie zabezpečenie. Maximálny objem úverov poskytnutých v rámci tohto programu je v UniCredit Bank 70 miliónov eur.
Aspoň jedno účtovné obdobie
Pokiaľ vie podnik predložiť finančné výkazy aspoň za jedno účtovné obdobie, môže aj v ČSOB požiadať o financovanie rozvoja biznisu. „Firma by mala vedieť, na aký účel financie potrebuje. Ak ide napríklad o obchodnú spoločnosť, ktorá chce zvýšiť svoje zisky, musí zákonite zvýšiť množstvo zásob a tovaru, ktorý predáva. Na tento účel môže využiť prevádzkový úver, prípadne kontokorentný úver, ktorý má výhodu v tom, že firma využije len toľko peňazí z poskytnutého limitu, koľko práve potrebuje. A len z tejto časti platí úrok,“ približuje hovorkyňa banky Zuzana Eliášová.
Ak je zámerom podniku rozšíriť sa do nových priestorov, kúpiť nové zariadenie alebo stroj, mal by skôr uvažovať o investičnom type úveru, ktorý má dlhšiu dobu splatnosti. Pri niektorých druhoch výrobných liniek či strojov, rovnako aj pri nákupe automobilov môže byť výhodný finančný lízing.
Aj pri podnikateľoch je stále aktuálnou témou kúpa nehnuteľnosti. „Pre túto skupinu podnikateľov sme pridali nové pravidlá. Zatiaľ čo normálne by si firma vybrala budovu, ktorú si chce kúpiť, a až následne by požiadala banku o úver, v tomto prípade firma najskôr žiada o úver. Ak jej ho banka schváli, má čas nájsť si vhodnú nehnuteľnosť, ktorú si zo schváleného úveru kúpi,“ dodáva Z. Eliášová.
Pomoc aj pre start-upy
Slovenská sporiteľňa môže malým firmám ponúknuť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?