Investovanie je dôležitou súčasťou finančnej bezpečnosti, dlhodobo sa však vnímalo skôr ako mužská doména. Teraz sa do investovania aktívne zapája čoraz viac žien — v čom sa ich prístup líši od prístupu mužov?
História a súčasnosť
Svet investícií v minulosti riadili prevažne muži a ženy mali obmedzené možnosti vzdelania a prístupu k financiám. Situácia sa však výrazne zmenila: vzdelanie je dostupné a ženy majú väčšiu ekonomickú nezávislosť. V súčasnosti ženy kontrolujú približne 32 percent svetového bohatstva a toto číslo stále rastie.
Napriek pozitívnym zmenám však ženy pri investovaní stále čelia mnohým výzvam — napríklad väčšej konzervatívnosti a opatrnosti, ktoré sú často výsledkom nižšej sebadôvery vo svoje finančné schopnosti.
Aké sú ženy investorky?
Jedným z kľúčových rozdielov v investovaní žien a mužov je ich prístup a motivácia. Ženy majú tendenciu pristupovať k investovaniu s dlhodobejším horizontom a s väčším dôrazom na bezpečnosť; je pre ne dôležité mať istotu finančnej stability pre seba a svoju rodinu. Častejšie zároveň kladú dôraz na hodnoty a etické investovanie, čo je spojené s túžbou podporovať zodpovedné podnikanie a pozitívne ovplyvniť svet.
Ženám tiež trvá dlhšie, kým začnú investovať. Doprajú si čas na prieskum — keď sa však už rozhodnú, majú nižšiu tendenciu podliehať emóciám a robiť impulzívne rozhodnutia, ako napríklad predať svoje investície počas trhových poklesov.
Prístupy k riziku u mužov a žien
Ďalší z významných rozdielov je prístup k riziku. Muži majú spravidla väčšiu tendenciu a ochotu podstupovať riziko a investovať do rizikovejších aktív v nádeji na vyššie výnosy.
Ženy k riziku pristupujú opatrnejšie a často investujú do konzervatívnejších investičných nástrojov a diverzifikovaných portfólií, ktoré znižujú riziko straty.
Výhody a nevýhody ženského prístupu
Ženský prístup k investovaniu prináša niekoľko výhod. Opatrnosť a dlhodobá perspektíva sú základom stabilnejších a predvídateľnejších výnosov. Etické investovanie môže podporovať udržateľný rozvoj a konzervatívnejší prístup k riziku môže byť výhodný v obdobiach trhovej nestability.
Prílišná opatrnosť však môže byť aj nevýhodou, ak pre ňu ženy zmeškajú príležitosti na vyššie výnosy, ktoré ponúkajú práve rizikovejšie investície. Nedostatok sebadôvery často vedie k menej informovaným investičným rozhodnutiam alebo úplnému vyhýbaniu sa investovaniu.
Vzdelanie a podpora
Jedným z kľúčových faktorov na zlepšenie situácie je vzdelávanie, ktoré ženám pomáha lepšie rozumieť investičným príležitostiam a rizikám. Existuje množstvo kurzov a online plat-foriem, ktoré ženám umožňujú získať potrebné zručnosti na to, aby sa stali sebavedomými a úspešnými investorkami.
Dôvody, prečo by mali ženy investovať
Finančná nezávislosť: Investovanie ženám dáva finančnú nezávislosť a kontrolu nad vlastnými peniazmi. To im následne dáva slobodu robiť dôležité životné rozhodnutia bez toho, aby sa museli spoliehať na partnera či rodinu.
• Zaistenie budúcnosti: Ženy sú aj dnes stále platené horšie ako muži, môžu zažiť výpadky príjmu v prípade rodičovskej a materskej dovolenky a v priemere sa dožívajú vyššieho veku. Toto všetko predstavuje riziko menšej finančnej stability — aj preto je nesmierne dôležité, aby ženy investovali.
• Ochrana pred infláciou: Investovanie pomáha ochraňovať majetok pred infláciou a udržať a ideálne aj znásobiť hodnotu úspor.
• Vyššie výnosy: Vďaka svojmu prístupu ženy často dosahujú až o jedno percento vyššie ročné výnosy ako muži. V priebehu času sa tento rozdiel sčítava a vedie k značným ziskom.
• Dedičstvo: Ak si vďaka investovaniu ženy dokážu vybudovať majetok a dedičstvo, budú vedieť zabezpečiť nielen seba, ale aj budúcnosť svojich detí a vnúčat.
Ako teda vidieť, ženy a muži pristupujú k investovaniu odlišne. Dôležité však je, že ženy majú na úspešné investovanie čoraz viac možností, čo im umožňuje naplno využiť svoj potenciál, prispieť k rozvoju a stabilite finančného trhu a zabezpečiť si život podľa svojich predstáv.
- Ďalšie články finančného vzdelávania
Viac o finančnom vzdelávaní sa dozviete v najsledujúcich článkoch:
- Sedem spôsobov, ako si vytvoriť finančnú rezervu pre nezávislosť a slobodu
- Dôležitosť včasnej prípravy a stratégie pre zabezpečenie finančného komfortu
- Ako začať s investovaním: Návod pre začínajúcich investorov s malým kapitálom
- Návod na tvorbu a dodržiavanie realistického rozpočtu pre rôzne životné etapy
- Investovanie: Rozdiely medzi stratégiami a ich vplyv na výnosy
- Rozdiel medzi investovaním a špekuláciou. Akú stratégiu si vybrať
- Ako ženy pristupujú k investovaniu: V čom sa ich prístup?
- Dlhy sú zdrojom stresu a finančných problémov. Ako sa im vyhnúť?
- Ako nenaletieť podvodníkom a ochrániť svoje financie
Partnerom seriálu je licencovaný obchodník s cennými papiermi Wealth Effect Management