Bola to veľká skúška pre verejné financie aj politické preferencie. Len v roku 2015 predstavovali náklady Berlína spojené s utečeneckou vlnou osem miliárd eur a o rok neskôr to bol takmer dvojnásobok.
Nemecká kancelárka však vyhlásila, že krajina to zvládne, a tak sa aj stalo. Nemecký pracovný trh boriaci sa s nedostatkom ľudí dnes profituje z čerstvej pracovnej sily, ktorú predstavujú imigranti z veľkej vlny spred troch rokov.
Na Slovensku už nie sú ani len brigádnici na sezónne zbieranie jahôd, ale využiť potenciál pracovných imigrantov krajina stále nedokáže.
Povzbudivý trend
Miera nezamestnanosti utečencov, ktorí do Nemecka prišli v rokoch 2015 a 2016, klesla na úroveň 40 percent. Vyplýva to z údajov štúdie Inštitútu pre výskum zamestnanosti v Berlíne (IAB), z ktorého cituje Financial Times. Aj keď je to stále pomerne vysoké číslo, vzhľadom na špecifické problémy tejto skupiny je to podľa autorov štúdie veľmi povzbudivý výsledok.
Doplnené 19.6.2018: Miera nezamestnanosti je vypočítaná z uchádzačov o prácu, teda z utečencov registrovaných na úrade práce. IAB zároveň informuje, že z utečencov, ktorí prišli do Nemecka od roku 2015, sa podarilo zamestnať každému štvrtému.
Pri takýchto ukazovateľoch nie sú najdôležitejšie absolútne čísla, ale
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?