Ako vymiesť extrémizmus

No ako vo finále vyzerajú nástroje extrémizmu, to ukázalo video z nedávneho nitrianskeho útoku. Len tak z nudy a nenávisti tam dokopali partiu študentov, čo počúva inú hudbu. Navyše počúva ju u človeka spojeného s otvoreným odmietaním podobných prejavov rasizmu.

Lenže ak má byť boj s extrémizmom úspešný, v prvom rade ho musia prestať zľahčovať politici. Prvé reakcie premiéra Fica a ministra vnútra Kaliňáka na medializovaný útok z Nitry, že pýtajte sa na polícii či na prokuratúre, sú jednoducho neakceptovateľné. Vrcholní predstavitelia štátu, osobitne ak práve títo dvaja páni dlhodobo získavajú vysoké percentá v prieskumoch popularity, majú vždy jasne povedať, čím nám extrémizmus hrozí a čo proti nemu treba urobiť. Vyšší trest za útok v skupinách mal byť realitou už dávno.

Iba politici, nikto iný, môžu zo svojich pozícií preveliť na účinnejší boj s extrémizmom oveľa viac zložiek verejnej správy ako len políciu. Polícia musí riešiť tých extrémistov, čo nenávisť šíria alebo ešte v horšom prípade aj sami útočia na iných ľudí. No v prevencii majú veľkú úlohu zohrať aj učitelia, starostovia, primátori... Mali by vedieť v dave rozoznať a potom nahlasovať polícii násilníckych krikľúňov už v školských triedach či v dedinských krčmách. Policajti ani učitelia pritom nemusia hneď mládeži udeľovať tresty. V tomto veku mnohokrát pomôže aj dohovor či upozornenie. A v školách majú byť koncentráky a masové hroby nosnými témami dejepisu, a nie len tak v rýchlosti odbavené – urobte si z knihy doma poznámky.

Extrémizmu sa dobrou osvetou u mládeže môže výrazne zúžiť základňa. No štát musí viac pracovať aj na odstraňovaní problémov, ktorých sa chytajú radikáli. Vážnym problémom Slovenska sú Rómovia zo zanedbaných osád a nedostatok práce v regiónoch. Toto sú síce riešenia na celé desaťročia, no už dávno sa na ne mali politici sústrediť. Bez rozdielu politickej príslušnosti.

Pomôcť by možno mohla aj mediálna ignorácia politickej prezentácie extrémizmu, lebo veď politická moc je jeho vrcholný cieľ. Určite by pomohol aj skutočný záujem politikov pohnúť konečne s hlboko zažratým problémom korupcie a postupným rozkrádaním spoločnosti. Toto všetko podnecuje vášne.

Prestaňme sa ukájať tým, že extrémizmus je úchylka zopár skupín neonacistov. Na „iných“ útočia v presile a bez jasného dôvodu aj Rómovia, ľavicoví radikáli a nielen oni. Ak pôjdu politici, polícia, mimovládky i médiá rovnako prísne po bezdôvodnej nenávisti voči iným vo všetkých komunitách, o to skôr sa preriedia aj stavy pravicových extrémistov. A, samozrejme, tie tvrdé tresty treba vždy dať naozaj len tým čo si ich naozaj zaslúžia.