Vyhlásenie, ktoré podpísali Richard Sulík a Ľubomír Galko, svedčí o tom, že nielen žiaci základnej školy, ale aj osoby, ktoré sa považujú za politikov, majú problém vnímať text s porozumením. Na rozdiel od nich Robert Fico dobre pochopil, že prezident smeroval priamo k podstate.
Od čias, keď je Slovensko samostatnou republikou, v parlamentných voľbách uspeli predovšetkým tie strany či zoskupenia, ktoré získali verejnosť pre svoju verziu toho, o čo v nich vlastne ide. V roku 1994 sa viaceré subjekty pokúšali voličom vysvetliť, že v predčasných voľbách treba zabrániť valcovaciemu vládnutiu v štýle, aký načrtol Vladimír Mečiar v prejave v Zlatej Idke. Neuspeli, lebo predseda HZDS ešte dokázal ľudí presvedčiť, že on jediný ich dokáže ochrániť pred neistotou ponovembrových čias.
V rokoch 1998 a 2002 sa V. Mečiar márne pokúšal o návrat, lebo rozhodujúca časť voličov vedela, že voľby sú o tom, či Slovensko bude členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. V roku 2006 uspel R. Fico, lebo veľa ľudí presvedčil, že voľby sú o sociálnej alternatíve voči vláde pravice, ktorá sa za osem rokov politicky i morálne zdiskreditovala. Po štyroch rokoch zas boli voľby o Ficovi a o tom, či systém straníckeho klientelizmu a organizovanej korupcie má pokračovať.
Samolikvidácia stredopravej vlády v októbri 2011 zadefinovala nielen zmysel, ale aj výsledok volieb v marci 2012. K tomu, o čom má byť hlasovanie v marci tohto roku, sa prezident Kiska vyjadril tak jednoznačne, ako ešte nikdy doteraz.
Zdroj: Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Vyslovil sa za to, aby marcové voľby boli „hlasovaním o tom, s čím u nás doma potrebujeme pohnúť“. Aby to boli voľby o spôsobe, akým je spravovaný štát, ako fungujú jeho inštitúcie, ako si vláda plní svoje povinnosti a čo urobila pre odstránenie svojvôle, chaosu, neporiadku a klientelizmu. Vyslovil sa, že by to nemali byť politicky zmanipulované voľby o utečencoch a migrantoch. Teda o fenoméne, ktorým podľa hlavy štátu nie sme ako krajina zasiahnutí tak, že by sme „museli mať pocit ekonomického, sociálneho, kultúrneho či dokonca bezprostredného bezpečnostného ohrozenia dramatických rozmerov“.
Hoci A. Kiska nikoho nemenoval, hovoril o koncepte Smeru. Premiér Fico preto okamžite reagoval poznámkou, ako mu je ľúto, že „verejní činitelia nenesúci zodpovednosť za bezpečnosť občanov Slovenskej republiky podceňujú bezpečnostný aspekt migračnej krízy“. Ešte dva mesiace a budeme vedieť, ako vysoko sa na Slovensku dajú vyhrať voľby politickou manipuláciou.