Digitalizácia pomáha posúvať firmy a projekty rýchlejšie a efektívnejšie vpred. Ukázalo sa to aj počas pandémie, kde bolo obzvlášť dôležité  prispôsobiť sa situácii a nájsť skryté príležitosti. 

Martin Cígler, generálny riaditeľ Solitea Slovensko  

Slovenský IT sektor je regulárnou súčasťou svetového trhu, preto aj to, čo sa bude diať lokálne, predpokladám, bude kopírovať globálny trhový trend. Biznis ako taký nabieha asi na najsilnejšiu vlnu digitálnej transformácie a bude v tomto smere potrebovať kvalitných IT partnerov.

Moderné technológie sú kľúčovou premennou pre úspech na trhu, u klientov, zákazníkov. Intenzívnejšiu digitálnu transformáciu určite ovplyvňuje aj súčasné dianie vo svete, či už spomenieme vojnu na Ukrajine, na to nadviazanú energetickú krízu. Biznis chce byť flexibilnejší, udržateľnejší. Aj v tomto smere mu digitálne riešenia pomáhajú, špeciálne dnes.

Solitea implementuje svoje riešenia predovšetkým v biznissfére a je nám trochu ľúto, že verejná správa nenabieha na digitalizáciu paralelne a rovnocenne s lokálnymi biznispartnermi. To je z môjho pohľadu kľúčové – aby aj trhoví hráči mali v štáte kvalifikovanú a efektívnu podporu, nehovoriac o digitálnych službách pre občanov.

Ján Grujbár, generálny riaditeľ Aliter Technologies

Napriek alebo práve vďaka zložitým globálnym okolnostiam to vyzerá, že IT sektor má veľký potenciál rásť. Dôvodom je, že štát, ale aj celá ekonomika chce a má potrebu sa digitalizovať. To so sebou prináša veľké príležitosti pre nové projekty, podporované existenciou značných balíkov finančných zdrojov z eurofondov. Okrem toho nové príležitosti prinášajú automaticky nové technológie a inovácie, ktoré môžu akcelerovať vďaka vysokorýchlostným sieťam v kombinácii s presunom IT do cloudu.

Jedna z oblastí, ktorá je na Slovensku (ale nielen u nás) dlhodobo zanedbávaná, je kybernetická bezpečnosť. Zároveň platí, že táto oblasť nebola nikdy taká dôležitá ako práve dnes. Hlboký prienik IT do firiem, do každodenného života jednotlivca prináša obrovské benefity, ale aj hrozby, čo sa zo strany používateľov prehliada a podceňuje. Poradiť si s touto skutočnosťou považujem za veľkú výzvu. Nesmieme zabudnúť ani na oblasť ľudských zdrojov a nutnosť hľadania cesty, ako naložiť s nedostatkom kvalitných IT špecialistov.

A do tretice, IT firmy budú bojovať s obrovskými výzvami, ako zabezpečiť dodávky v požadovanom čase vzhľadom na globálne výpadky v dodávkach hardvérových komponentov.

Marian Lukáč, technologický líder pre inovácie spoločnosti Datalan

Rozbieha sa inflačno-energetická kríza, ktorá sa týka všetkých odvetví nášho hospodárstva, nielen IT. Takže pôjde o zefektívňovanie procesov a využitie inteligentných zariadení (IoT) a odhaľovanie neželaných únikov v súvislosti s energetickými zdrojmi a nákladmi (doprava, vykurovanie/chladenie, prevádzka strojov a zariadení). Výrazné zvýšenie využitia moderných technológií a spracovania dát v priemysle (dobiehanie restov Priemyslu 4.0), ale aj modernizácia a financovanie IT vo verejnej správe (Smart City).

Zároveň je potrebné na fungujúcich príkladoch z praxe presvedčiť ľudí z priemyslu a verejnej správy, že ani v ťažkých finančných časoch nie sú správnym riešením úspory v oblasti IT, ale práve naopak – rozumné investície. A, samozrejme, vždy ide o kvalitných ľudí, takže by sa malo vo veľkom pracovať na zastavení úniku mladých ľudí do zahraničia – cez motiváciu a adekvátne ohodnotenie ich práce a znalostí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa