Američania pritom v minulotýždňových prezidentských i parlamentných voľbách volili zmenu. Chceli ju až tak veľmi, že v boji proti establishmentu zvolili miliardára, ktorý dlhé roky neplatí firemné dane. A bojovník proti elitám a Wall Streetu si teraz do vlády pozýva finančníkov i mainstreamových republikánov.

Dopadne ako Ronald Reagan – podceňovaný herec zvolený za prezidenta v osemdesiatych rokoch minulého storočia, ktorý dokázal znovu naštartovať americkú ekonomiku po rokoch stagflácie? Veľmi pravdepodobné to nie je, aj keď umiernenie kontroverzných návrhov biznismena v prezidentskom úrade sa určite očakávať dá.

Aká pravdepodobná je recesia

Pri výkone moci bude totiž musieť D. Trump spolupracovať s politickými spojencami a niekedy aj so súpermi. Posun v rétorike D. Trumpa niekoľko dní po voľbách je zjavný už od jeho víťaznej reči. Ale jeho temperament či životný príbeh je príliš odlišný na to, aby mohol pripomínať bežného prezidenta Republikánskej strany.

Bude totiž prvým americkým prezidentom, ktorý počas života nezastával akúkoľvek verejnú funkciu. Naopak, pre jeho podnikateľské aktivity bude prezidentom s asi najväčším množstvom konfliktov záujmov. O mnohých z nich verejnosť ani netuší, pretože je tiež prvým lídrom USA od sedemdesiatych rokov, ktorý nezverejnil svoje daňové priznania.

Najväčšou hrozbou prezidentovania D. Trumpa pre americkú ekonomiku je spustenie ďalšej hospodárskej krízy, ktorá by sa mohla šíriť po celom svete podobne ako veľká recesia od roku 2007. Ekonóm ocenený Nobelovou cenou Paul Krugman pred ňou varoval v New York Times, keď napísal, že spolu s Trumpom „prichádza režim, ktorý ignoruje zákonitosti hospodárskej politiky […], takže sa veľmi pravdepodobne pozeráme na globálnu recesiu bez konca na dohľad“.

61 miliónov ľudí volilo Hillary Clintonovú. Donald Trump ich mal o šesťstotisíc menej. Napriek tomu vyhral

To podľa neho ešte zhoršuje fakt, že obdobie neistoty prichádza osem rokov po veľkej finančnej kríze, keď ešte centrálna banka nestihla zvýšiť úrokové sadzby na bežnú štvor- až- päťpercentnú úroveň. Navyše, D. Trump pred voľbami hovoril o odvolaní šéfky Fedu Janet Yellenovej a politiku nízkych úrokov, ktorá pomáha olejovať ozubené kolieska hospodárstva, kritizoval.

Hospodársky prepad pri plnení Trumpových predvolebných sľubov očakáva aj ratingová agentúra Moody’s či Petersonov inštitút pre medzinárodnú ekonómiu. Obe inštitúcie hovoria o strate miliónov pracovných miest v prípade, že D. Trump zrealizuje svoje sľuby v oblasti zahraničného obchodu.

Tam budúci prezident vystupoval najmä proti lacným zahraničným dovozom, ako aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa