Čítať abecedu zostavenú zo štyroch písmeniek býva hračkou pre šikovnejšie deti v predškolskom veku. Štvorica hlások má potenciál zamestnávať hlavy niektorým z nich aj neskôr, keď vyrastú. V prípade, že sa začnú zaoberať genetickými analýzami. Častými spoločníkmi sa im potom stanú písmená A, C, G a T. Ide o prvé hlásky názvov jednotlivých stavebných prvkov komplikovaného zápisu štruktúry deoxyribonukleovej kyseliny (DNA). Nositeľky jedinečných genetických informácií zakódovaných v ľudských bunkách.
Bádatelia majú pri skúmaní génov aj po takmer šesťdesiatich rokoch od objavenia závitovitej štruktúry DNA stále čo odhaľovať. Pátranie po jej vlastnostiach a využití v medicíne učarovalo aj štvorici mladých slovenských vedcov, ktorí sa rozhodli prepojiť výskum s vlastným podnikaním.
Nesplnené očakávania
Keď bol Gabriel Minárik chlapec, chcel byť lesníkom. Predstavu brázdenia hôr v zelenej uniforme s flintou cez plece u neho neskôr vystriedala iná. Spájala sa s profesiou, pre ktorú je typický biely plášť. Na medicínu sa nedostal, a tak to skúšal s prírodnými vedami a pri nich zakotvil. Stal sa z neho molekulárny biológ.
Keď v roku 2005 končil doktorandské štúdium na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, pohrával sa s myšlienkou vydať sa za vedeckým bádaním k protinožcom do Austrálie. Uplatniť sa s jeho vzdelaním a vedomosťami v zahraničí je oveľa jednoduchšie než doma. Namiesto kariéry u „klokanov“ sa dal mladý vedec dokopy s tromi spolupútnikmi a rozbehli vlastný biznis s genetickými testami.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?