Ako sa vyrovnať s týmito trendmi? Ako zabezpečiť, aby bol daňový systém čo najférovejší, ale aby ekonomike škodil čo najmenej? O týchto témach sa TREND v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie začiatkom decembra rozprával s odborníkmi na konferencii Daňový a odvodový systém 21. storočia.

Menej škodiť a prekážať

Panel neriešil ani tak otázku, či by dane mali byť všeobecne nízke alebo vysoké, ale skôr to, ako dnešný mix povinných príspevkov do verejných financií zlepšiť. Je totiž rozdiel, či sú dane uvalené najmä na príjmy, na spotrebu alebo na majetok, ukazuje ekonomický výskum.

Motivácii tvoriť hodnoty najviac škodia priame dane: z príjmu osôb a firiem.

Neplatí tradičné presvedčenie, že čím sú tieto dane nižšie, tým je krajina pre investície automaticky príťažlivejšia, hovorí profesor Ekonomickej univerzity v Bratislave Pavol Ochotnický. Konkurencieschopnosť určujú aj mnohé iné faktory, najmä efektívne fungovanie verejného sektora.

„Deň daňovej slobody nehovorí nič o konkurencieschopnosti ekonomiky. Dôležitejšia je všeobecná fiškálna konkurencieschopnosť, teda to, ako podporujeme hospodárstvo prostredníctvom výdavkov, napríklad na vzdelávanie a výskum, start-upy či štátnu pomoc,“ vysvetľuje. Pripomenul tiež zhruba storočný Wagnerov zákon, ktorý hovorí, že štáty prerozdeľujú tým viac zdrojov v ekonomike, čím sú bohatšie. To tiež v krízach pomáha hospodárstvo viac stabilizovať.

Trvá to

Zároveň

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa