Takto tiež vyzerá hospodárenie Lesov SR. A nie sú to len zistenia médií, ale aj závery veľkej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zneužívanie štátnej firmy v prospech ľudí napojených na politikov, o ktorom sa na Slovensku hovorí už roky, je realitou. Najhoršie je to, že o čo viac peňazí „uteká“ zo štátnych lesných podnikov, o to menšie zdroje majú na samotné lesy.
Mlčanlivosť nadovšetko
Začiatkom tohtoročnej jari dalo vedenie Lesov SR, ktoré spravujú polovicu lesov v krajine, podpísať zamestnancom čestné vyhlásenie o mlčanlivosti. Podľa jeho znenia musia zachovávať mlčanlivosť o všetkom, čo sa dozvedia pri výkone práce a čo môže byť obchodným tajomstvom zamestnávateľa. Mlčanlivosť sa nevzťahuje iba na prípady kriminálnej a inej protispoločenskej činnosti.
„Ako mám vedieť, čo je obchodné tajomstvo a čo sa môže došetriť ako kriminálna činnosť? Rozhodne nás ten papier pribrzdil v tom, aby sme hovorili na verejnosti o veciach, ktoré sa nám zdajú zvláštne a podozrivé,“ opisuje TRENDU zamestnanec podniku s tým, že informovať nemajú ani o samotnom vyhlásení, a preto sa bojí vystupovať pod svojím menom.
Podpisovanie takýchto dokumentov pôsobí ešte zvláštnejšie po tom, ako Najvyšší kontrolný úrad minulý týždeň zverejnil závery z preverovaní štátnych lesných podnikov, ktoré vykonal vlani. Úrad zistil veľmi rozsiahle nehospodárne nakladanie s majetkom či porušenie zákonov o verejnom obstarávaní i nájmoch.
Potvrdzuje sa to, na čo TREND a iné médiá upozorňujú už dlhé roky: že Lesy SR, ktoré spravujú rozsiahly štátny majetok a majú ročné tržby vyše 200 miliónov eur, sa môžu využívať i na rôzny biznis a záujmy ľudí blízkych politikom, ktoré nemusia byť v prospech Slovenska.
Pre giganty pod cenu
NKÚ upozornil na to, že štátne lesy strácajú na príliš lacnom predaji dreva trom najväčším tuzemským spracovateľom. Úrad konkretizuje, že na dreve pre ružomberskú celulózku Mondi SCP, malackú výrobňu drevotriesky IKEA Industry a zvolenskú výrobňu drevotriesky Bučina DDD prerába podnik Lesov SR až milióny eur ročne. Prvý z týchto veľkých podnikov patrí nadnárodnému koncernu Mondi a vplyvnému domácemu biznismenovi Milanovi Fiľovi, druhý firme IKEA a tretí rakúskemu Kronospanu.
NKÚ síce oceňuje, že sa súčasné vedenie Lesov SR snaží dodávať drevo domácim spracovateľom, a tak vytvárať pracovné miesta na Slovensku. Ešte počas jednofarebnej vlády Smeru to tak nebolo a drevo vo veľkých objemoch cez priekupníkov s politickým krytím odchádzalo aj do zahraničia. Úrad však namieta, že strategickí odberatelia štátnych lesov by nemali dostať drevo pod úrovňou bežných trhových cien.
Jednoznačnú pochvalu dostal
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?