Nestíhali ani po rozšírení
Druhý odštepný závod Leoni sídli v Trenčianskej Teplej a zameriava sa na výrobu špeciálnych káblov pre automobilový priemysel. Závod ťaží z nástupu samojazdiacich technológií, ktoré automobilky postupne nasadzujú do svojich modelov a významne rastie.
„Naše káble sú určené pre systémy samojazdiacich technológií, ako je udržiavanie jazdných pruhov či rozoznávanie dopravných značiek. Zároveň rastú požiadavky posielať čoraz viac dát cez rovnaký kábel. V posledných dvoch-troch rokoch preto zaznamenávame veľký nárast dopytu, keď nám obrat rastie každoročne o dvadsaťpäť percent,“ hovorí riaditeľ závodu Ralf Dilger.
Ani po rozšírení priestorov v Trenčianskej Teplej fabrika nezvládala pokryť rast objednávok. Firma si preto vlani prenajala nové výrobné priestory v trenčianskom areáli spoločnosti Trens SK s rozlohou päťtisíc štvorcových metrov a v tomto roku už potrebuje ďalších pol druha tisíca. Do nových priestorov Leoni nakúpilo aj nové stroje na výrobu káblov a extruzné linky a prijalo približne tridsať nových zamestnancov, čím sa ich počet vyšplhal na vyše dvesto.
Leoni Slovakia Zdroj: Miroslava Spodniaková
Celkové investície za uplynulý a tento rok sa dostanú na desať miliónov eur a v budúcom je v pláne investovať viac ako štyri milióny eur. Okrem nákupu strojov pôjdu aj do modernizácie budov. „Budúci rok zvýšime počet zamestnancov vo výrobe, v údržbe aj v logistike. Otvoríme i nové inžinierske pozície,“ dodáva R. Dilger.
Rast dopytu v Starej Turej
Tretím odštepným závodom je Stará Turá. Tá sa na rozdiel od zvyšných dvoch nesústreďuje na automobilový priemysel, ale vyrába káble a káblové zväzky pre medicínske zariadenia, ako sú CT a MR prístroje. Fabrika tak nadviazala na silný segment medicínskej techniky v regióne, kde pôsobila spoločnosť Chirana.
Dlhoročným odberateľom produktov zo Starej Turej je nemecký Siemens, ku ktorému sa v posledných dvoch rokoch pridali aj zvyšní dvaja veľkí producenti týchto prístrojov GE a Philips. Druhou silnou nohou závodu je produkcia káblov a ich zostáv pre automatizačné zariadenia, ktoré idú napríklad do robotických pracovísk.
Vlani pribudol firme segment výroby plastových komponentov
„Automatizácia a robotizácia postupujú prudkým tempom, medicínsky biznis je zase anticyklický v porovnaní s automotive a dopyt nám v ňom stabilne rastie. Dnes máme deficit kapacít v rozsahu od 15 do 20 percent, keď klienti objednávajú viac, ako pôvodne signalizovali na tento rok. Zažívame boom na všetkých frontoch,“ objasňuje šéf závodu a konateľ Leoni Slovakia Ivan Stražák. Aj preto spoločnosť podľa jeho slov zvažuje výstavbu nového závodu na východe Slovenska, kde aktuálne hľadá lokalitu.
Odštepný závod pritom pred troma rokmi prebral aj fabriku v Ilave. Tú Leoni Slovakia postavilo na zelenej lúke v roku 2004 a vyrábalo v ňom káblové zväzky pre BMW. V tých časoch Leoni na Slovensku zamestnávalo viac ako päťtisíc zamestnancov. Keď však kontrakt s automobilkou pred piatimi rokmi vypršal, produkcia sa presunula do Rumunska a ilavský závod zostal takmer prázdny. Nemecká centrála preto prijala rozhodnutie a z Nemecka doň presunula metrážnu výrobu káblov.
Leoni Slovakia Zdroj: Miroslava Spodniaková
Väčšina investícií preto smerovala práve do segmentu výroby káblov v Ilave. Za posledné tri roky to je viac ako šesť miliónov eur, z čoho viac ako polovica smerovala na nákup nových strojov a zvyšok na odkúpenie tých z Nemecka. Na budúci rok je v pláne nákup ďalšieho nového stroja do Ilavy v objeme takmer milión eur.
„Máme toľko objednávok, že aj vo výrobe káblov potrebujeme ešte zvýšiť kapacitu, lebo už teraz ideme na plnú trojzmennú prevádzku. Chceme byť schopní reagovať na nové dopyty,“ hovorí I. Stražák.
Závod v Starej Turej je dnes v rámci koncernu Leoni jediným výrobcom káblových zväzkov pre medicínsku a automatizačnú techniku v Európe. Ich produkcii sa venuje od prelomu milénia a za ten čas naakumuloval väčšie know-how, ako má centrála v Nemecku.
„Je to však logické. Všetku sériovú produkciu už robíme my. Za viac ako pätnásť rokov sme si tu vybudovali všetky kompetencie a dnes naši ľudia rozbiehajú výrobu v iných závodoch Leoni po celom svete,“ dodáva I. Stražák s tým, že si v Starej Turej sami riadia aj nákup materiálov, ako aj rokovania so zákazníkmi, keď sú priamo napojení na ich podnikové systémy.
Leoni Slovakia Zdroj: Miroslava Spodniaková
Fakty o investícii Leoni Slovakia
Zámer
rozšírenie výroby káblov pre automotive a medicínske zariadenia, rozšírenie vývojového a inžinierskeho centra, nový projekt výroby káblových zväzkov pre Hyundai, rozšírenie projektu výroby komponentov a plastových dielcov o robotizované pracoviská
Výška investície
13 miliónov eur
Nové pracovné miesta
70
Prínosy
zameranie na sofistikovanejšie produkty s vyššou pridanou hodnotou a posilnenie vývojových kapacít
Partneri projektu: