Veronika Remišová mala pravdu, keď tvrdila, že novela zákona o politických stranách nezmení ani v najmenšom to, „ako politické strany fungujú“, lebo Andrej Danko a jeho SNS vlastne vypracovali a predložili novelu proti opozičným stranám.
Šéf SNS mal svoju pravdu v tom, že „aká je strana, takou bude aj spoločnosť, keď sa strana dostane do správy štátu“. Ale bolo zjavné, že má na mysli predovšetkým opozičné strany. Aby bola novela zákona naozaj prospešná, musela by byť zameraná aj proti stranám vládnym.
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Doterajšia slovenská legislatíva upravuje činnosť politických strán a hnutí absolútne nedostatočne. V našej ústave je napísané, že „občania majú právo zakladať politické strany a politické hnutia a združovať sa v nich“. Základný zákon v ďalšom článku spomína, že zákonná úprava musí „umožňovať a ochraňovať slobodnú súťaž politických síl“.
Ale to, ako majú strany fungovať, aké zásady musia dodržiavať, aké sú ich povinnosti voči členom a funkcionárom, slovenská ústava ani dnes platný zákon o politických stranách nedefinujú. Čo je veľký rozdiel v porovnaní s krajinami, ktoré prešli podobným historickým vývojom ako Slovenská republika. Nemecko má napríklad v ústave zapísané, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?