Frustrácia malého mesta
Mladý muž z menšej obce, ktorý skončil strednú odbornú školu a manuálne pracuje – to je profil typického voliča ĽSNS z roku 2016. Agentúra Focus už vtedy zistila, že ak by volili len prvovoliči (18 – 21 rokov), Kotleba by zvíťazil so ziskom takmer 23 percent. Ak to niekoho znepokojuje, môže ho utešiť, že mnoho mladých z toho postupne vyrastie – vo vekovej kategórii 22 – 39 rokov sa Kotlebov volebný výsledok prepadol o polovicu.
Akokoľvek je strana tohto bývalého učiteľa informatiky legitimizovaná voľbami, nie je to politická sila, ktorá by mohla prispievať k rozvoju demokratickej spoločnosti. Mnohí jej členovia len s námahou na verejnosti zastierajú rasistické a antisemitské prejavy, netaja sa obdivom k fašistickému režimu Jozefa Tisa a nie je to tak dávno, čo Marian Kotleba rozprával o „bielom Slovensku“ a nastolení stavovskej demokracie, čo sa rovná obmedzeniu volebného práva.
Preto je pre zdravie spoločnosti nebezpečné, ak si takýto myšlienkový svet udržuje vysokú popularitu medzi mladými ľuďmi, ktorí si len budujú vlastný hodnotový systém.
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Hrádza nefunguje
Za dva roky budovania hrádze proti extrémizmu nikto neurobil nič podstatné, aby sa to zmenilo. Určité aktivity medzi mladými vyvíjajú mimovládky, ako napríklad projekt Sebavedomé Slovensko, ale ich vplyv je obmedzený. Výsledkom je stabilná zhruba 20-percentná podpora ĽSNS medzi tínedžermi a prvovoličmi. Aktuálne to potvrdil prieskum Focusu pre Radu mládeže.
Kto sú títo mladí radikáli,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?