3D tlačiareň už nie je vyslovene futuristický produkt. Lenže ak sa na jej kúpu odhodlá bežný používateľ, čo s ňou po pripojení k počítaču?

Profesionálny 3D softvér si vyžaduje aj dlhé školenie (nehovoriac o cene), tie jednoduchšie toho zasa veľa nedokážu. Nájsť zlatú strednú cestu sa pokúša slovenský start-up Vectary. Jeho rovnomenná webová aplikácia na editovanie 3D objektov chce byť prostriedkom, ktorý pomôže dostať 3D tlač do každej domácnosti.

Ticho pukajú

Vectary založil pred pol druha rokom priemyselný dizajnér Michal Koor spolu s Pavlom Sovišom. Podniká už od svojej osemnástky, teda šestnásť rokov, a Vectary je jeho štvrtý projekt.

Dizajnovaniu sa Michal venoval už popri štúdiu. V roku 2008 spustil portál Designby.slovakia, ktorého ambíciou je spájať študentov dizajnu, dizajnérov a potenciálnych klientov. Neskôr založil spoločnosť Formlab, ktorá pre svojich zákazníkov vyrába prototypy ich budúcich produktov. Sám je autorom päťdesiatky rôznych dizajnov, ktorých sa po celom svete vyrobili milióny kusov, od puklíc k automobilom až po šasi k rôznym technologickým hračkám.

Do softvérového sveta sa nedostal náhodou. Ak chcel klientom ukázať svoj nápad, potreboval mať v rukách niečo hmotné. 3D tlač bola ideálne riešenie. Problém nastal, keď potreboval, aby mu klient ukázal aspoň hrubý náčrt svojej vízie v 3D – nie každý na to mal vhodný nástroj. Michal si uvedomil, že hoci trojdimenzionálna tlač zažíva boom, aplikácie na tvorbu obsahu pre 3D tlačiarne len „ticho pukajú“. Spojil sa preto s P. Sovišom, ktorý viedol start-upové centrum Clusterhaus a vývojársku firmu Bonetics, aby stvorili Vectary.

Vectary od používateľa nevyžaduje žiadne znalosti z počítačovej grafiky alebo 3D tlače

Dizajnérom na počkanie

Vectary je jednoduchý nástroj, ktorý sa dá spustiť priamo v internetovom prehliadači. Túto formu zvolili aj preto, lebo už samotné inštalovanie programov na 3D editáciu je pre mnohých ľudí komplikované.

Softvérov na tvorbu 3D modelov je, samozrejme, veľa. Ich slabou stránkou je, že ani zďaleka nie sú typu „spustím a tvorím“. Platí to pre rozšírenú bezplatnú aplikáciu Blender, a obzvlášť pre profesionálne platformy ako Maya a 3D Studio Max, na ktoré treba ročné predplatné vyše tisíc eur. „Sú stavané tak, aby uľahčili prácu profesionálovi. To znamená tisíc rôznych funkcií,“ myslí si Michal.

Vectory chce ísť opačným smerom. Menej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa