Predstavuje táto firma kladný príklad daňovej optimalizácie? Hneď na vedľajšej adrese na rovnakom ostrove sídli firma, ktorá nemá iný typ zisku ako zo slovenských obchodov, účet má vedený v slovenskej banke a v zahraniční sídli len formálne. Je ukážkovým príkladom zahraničnej schránkovej spoločnosti? Kde sa končí legitímne právo na voľný pohyb kapitálu v Európskej únii a kde sa už začínajú schránkové firmy cieliace iba na daňovú úsporu?
Tieto otázky zaplnili v posledných dňoch nielen diskusie na sociálnych sieťach a stránky denníkov, ale i pracovné stretnutia daňových poradcov s ich klientmi. Nájsť absolútnu odpoveď pritom nie je možné. Aj vzhľadom na neustále sa meniaci medzinárodný pohľad na miesto zdaňovania firemných príjmov. Navyše, konečný verdikt, ako aj dokazovanie závisí od daňových úradníkov a často aj od rozhodnutí slovenských súdov.
V zásade však platí, že slovenskí podnikatelia smerom k daňovým rajom a osobitne Cypru využívajú dve cesty. V prvom rade ide už na prvý pohľad o jednoduchú štruktúru. Podnikateľ, ktorý sa chystá na Slovensku predať firmu S, si zriadi na Cypre spoločnosť C a presunie na ňu akcie firmy S. Následne ich predá novému vlastníkovi a krátko nato cyperská spoločnosť C zaniká. Prínos z tejto operácie je nezanedbateľný. Ako opisuje Tomáš Ciran, partner spoločnosti KPMG Slovensko Advisory, na Cypre sa príjem z kapitálových výnosov – tzv. capital gains nezdaňuje, no na Slovensku áno.
Zdroj: Maňo Štrauch
Lákavé porovnanie
Ak by si podnikateľ nezriadil firmu na Cypre, na Slovensku by si pri predaji podniku S ako náklad mohol v zásade uplatniť len vklad do základného imania, čo býva zanedbateľná suma. Rozdiel medzi predajnou cenou, napríklad 500-tisíc eur, a vstupnou investíciou do firmy S, napríklad 5 000 eur, by zdaňoval sadzbou 22 percent. Štátu by odviedol 495 000 x 0,22 = 108 900 eur. Pri zapojení Cypru sa tomuto zdaneniu vyhne. Zisk inkasovaný do cyperskej firmy by si majiteľ – fyzická osoba cez dividendy mohol vyplatiť na Slovensko, zaplatil by z nich zdravotné odvody vo výške 14 percent, daň z dividend sa na Slovensku neplatí.
No je aj druhá cesta, peniaze si na Slovensko z Cypru priviezť povedzme cez platobnú kartu k bankovému účtu. Ten môže mať cyperská firma C pokojne aj v slovenskej banke.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?