Tu sa zaregistruje do nemocničného systému a dostane pokyny, kam ďalej. Stanica naskenuje jeho mobilný telefón alebo mu pridelí identifikáciu a chytré tabule ho navedú k cieľu. Už nebude blúdiť po chodbách ani vysedávať v čakárňach. Keďže systém sleduje tok pacientov, dokáže optimalizovať a skracovať čakanie na oddeleniach.
Izba ako v hoteli
Nemocnica budúcnosti bude menšia, zato bude poskytovať „intenzívnejšiu“ zdravotnú starostlivosť. Aj izba, v ktorej sa pacient po vyšetrení ocitne, zaujme vysokým komfortom. Na veľkoplošnej obrazovke bude môcť sledovať televízne vysielanie, hrať videohry alebo sa pripojiť na internet. Ďalší panel poslúži pacientovi na reguláciu osvetlenia a teploty v miestnosti, spojí ho so sestrou, umožní objednávky stravy či iných služieb. Hlasové ovládanie bude samozrejmosťou.
No nasadené technológie podstatne zlepšia najmä medicínsku starostlivosť. Samotná posteľ poskytne 24-hodinový monitoring biometrických údajov o zdravotnom stave pacienta. Pri zmene vitálnych funkcií okamžite informuje sestru alebo lekára. Ušetrí tak čas potrebný na sledovanie monitorov a zvýši bezpečnosť.
Ak primárny lekár nereaguje, systém presmeruje signál na záložného a opakuje to dovtedy, kým niekto „nie je na príjme“. Videotechnológie umožnia lekárom priamo od lôžka konzultácie s kolegami z iných nemocníc či streamovať obraz s lekárskymi fakultami, aby študenti kládli otázky.
Zdravotnému personálu ušetria technológie množstvo času, pri administratíve možno až 70 percent. Samotné lôžko pacienta identifikuje sestru a automaticky jej sprístupní nemocničný systém elektronických záznamov EMR. Sestra bude na displeji už len zaškrtávať políčka. Dnes zapisuje svoje kroky do papierovej dokumentácie, ktorú potom treba preniesť do EMR. Samozrejme, predtým sa musí prihlásiť vyťukaním hesla na klávesnici.
Chytrá diagnostika
V nemocnici budúcnosti bude mať hlavné slovo rýchla, presná a sofistikovaná diagnostika. Digitálne technológie medicínu v poslednom desaťročí výrazne zmenili a tento trend sa v najbližších rokoch ešte posilní. Moderné diagnostické prístroje už dnes dokážu snímať 3D modely ľudského tela, no v budúcnosti pôjdu ešte ďalej – vďaka prvkom umelej inteligencie začnú asistovať lekárom pri samotnej liečbe.
Princíp je jednoduchý. Inteligentné systémy „opíšu“ na digitálnej snímke podľa vložených vzorov anatomické a patologické štruktúry. Záznam spolu s manuálnym opisom od lekára sa uloží do databázy, kde sa informácie efektívne prepoja s predchádzajúcimi vyšetreniami pacienta. Opisy potom prejdú „porovnaním“ s databázami podobných prípadov v odborných publikáciách z celého sveta. Tam nájdu aj overené odporúčania na liečbu.
Algoritmy sa dokážu prehrýzť masou dát v priebehu niekoľkých mikrosekúnd. Prvé inteligentné medicínske softvéry sú už na svete, napríklad Singo.via, na ktorého vývoji sa podieľajú aj slovenskí medicínski odborníci.
Prirodzene, konečné rozhodnutie a zodpovednosť zostanú na lekárovi, jeho vedomostiach, skúsenostiach a erudícii. Digitálne dáta však jeho schopnosti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?