Je to čierna práca napriek tomu, že všetky nedoplatky boli riadne zaplatené a zamestnancovi a ani štátu sa nestala žiadna finančná či nefinančná ujma. Veľa podnetov na zmiernenie tvrdosti zákona eviduje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Okrem pokuty boli v niektorých prípadoch mestá a obce zaradené na čiernu listinu, pričom následne boli vylúčené z čerpania štátnych a európskych dotácií. Ak sa odvolali, neuspeli,“ spomína hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Podobných príkladov je viacero. Ich spoločným menovateľom je, že štát nerozlišuje medzi malou, neúmyselnou administratívnou chybou a zámerom podvádzať. A len pomaly, alebo vôbec, nenapráva zlú legislatívu.

Snina na blackliste

Inšpektoráty práce zistili v roku 2016 nesplnenie oznamovacej povinnosti voči Sociálnej poisťovni celkovo u 1 839 zamestnancov. Medzi zamestnávateľmi boli aj dve obce, jedno mesto a jedna mestská časť. „U týchto zamestnávateľov kontrolóri zistili neskoré prihlásenie sedemnástich zamestnancov – od niekoľkých hodín po začatí vykonávania práce až po oneskorenie presahujúce jeden mesiac. Zamestnávateľom boli uložené pokuty v celkovej výške 21-tisíc eur,“ informuje Jana Mochňacká z odboru riadenia inšpekcie práce Národného inšpektorátu práce.

Aj podľa nej je zákon o inšpekcii práce prísny. Hovorí, že inšpektorát musí zamestnávateľovi za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania uložiť pokutu od dvetisíc do 200-tisíc eur. A ak ide o nelegálne zamestnávanie dvoch a viac osôb súčasne, najmenej päťtisíc eur. „Subjekty sa zároveň zapisujú do centrálneho verejne prístupného zoznamu fyzických osôb a právnických osôb na webe Národného inšpektorátu, ak v predchádzajúcich piatich rokoch porušili zákaz nelegálneho zamestnávania,“ dodáva.

Na zozname čiernych zamestnávateľov sa ocitlo aj mesto Snina. Takto pred rokom prijalo na dohodu na letné mesiace dvoch brigádnikov. V deň, keď ich mala mzdárka zaevidovať v Sociálnej poisťovni, jej náhle zomrel otec. Zatvorila počítač, zobrala si dovolenku. Brigádnikov prihlásila až po dvoch dňoch, keď sa vrátila do práce.

Keď prišla kontrola z inšpekcie práce, zistila oneskorené prihlásenie dohodárov v Sociálnej poisťovni. „Ešte sa ani nezačalo voči mestu správne konanie, už sme sa ocitli na zozname čiernych zamestnávateľov, hoci sme nikomu nespôsobili škodu,“ opisuje situáciu primátor Sniny Štefan Milovčík.

Pokutu zatiaľ mesto nedostalo, no zápis do blacklistu ho poškodil. Ako čierny zamestnávateľ nemôže byť prijímateľom eurofondov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa