K najrizikovejším pacientom v súvislosti so závažnosťou priebehu ochorenia covid-19 patria ľudia s diagnostikovanými ochoreniami, akými sú napríklad diabetes druhého typu, rakovina, chronická choroba obličiek, srdcovo-cievne či chronické obštrukčné pľúcne ochorenie alebo obezita. Výrazne ohrození sú však aj fajčiari, ktorí majú 1,5-násobne vyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia. Do rizikovej skupiny sa zaraďujú aj tehotné ženy.

„Z tvrdenia, že prevencia je vždy lepšia než liečba, sa pomaly stáva klišé. Jedným z efektívnych a vedecky preukázaných spôsobov, ako znížiť riziko ťažkého priebehu ochorenia covid-19 a ako zároveň bojovať proti civilizačným ochoreniam, ktoré výrazne zhoršujú priebeh ochorenia, je primárna prevencia,“ vysvetľuje Michal Páleník, expert na výživu. Okrem iného to znamená, že je potrebné významne zvýšiť pohybovú aktivitu. Hoci len v domácich podmienkach a aspoň na tridsať minút denne pri strednej intenzite 110 až 140 úderov srdca za minútu, napríklad formou rýchlej chôdze či poklusu na mieste pri počúvaní hudby.

Ideálne je urobiť 10-tisíc krokov denne vrátane všetkých aktivít doma či v prírode. Ďalej sa odporúča denne skonzumovať pol kila zeleniny a ovocia – čerstvého alebo v mrazenej forme. Dôležité je takisto zjesť 30 až 40 gramov vlákniny a jedávať celozrnné pečivo. Z ďalších odporúčaní možno spomenúť zvýšenie príjmu strukovín na dvakrát týždenne, nízkotučných kyslomliečnych produktov a dvakrát do týždňa jesť ryby. Z nich sa odporúčajú najmä sardinky vo vlastnej šťave, losos alebo tuniak. Prijímanie omega-3 nenasýtených mastných kyselín je vhodné vo forme orechov, semien, avokáda a rôznych olejov. Ideálny je olivový, repkový, tekvicový či orechový.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa