Slovo dedičstvo znie ľudskému uchu veľmi príjemne. Obvykle znamená viac či menej očakávaný prísun peňazí či iných statkov, o ktoré sa ich nadobúdateľ nemusel nijako zaslúžiť.
Práve Petr Kellner údajne nemal pripravené žiadne dedičské štruktúry ani nezanechal závet. Až dedičské konanie teda rozhodne, ako sa jeho majetok rozdelí. V hre je pritom predovšetkým takmer 99-percentný podiel v skupine PPF, ktorá podľa výročnej správy ku koncu roka 2020 spravuje klientske aktíva bezmála za 40 miliárd eur. Celé imanie Kellnerovej rodiny sa oceňuje približne na 12 miliárd eur.
Oživený záujem
Že po každej takejto udalosti ožije záujem včas vyriešiť otázky odovzdania podnikateľského majetku, potvrdzuje aj Jaroslav Havel, riadiaci partner advokátskej kancelárie Havel & Partners. Tá zastupuje desiatky českých a slovenských milionárov. „Záujem o kvalitnú úpravu tejto nevyhnutnej životnej situácie je často eskalovaný náhlou smrťou významného podnikateľa. V minulosti to bolo napríklad v prípade úmrtia Petra Otavu staršieho.
„Úmrtie Petra Kellnera prinieslo častejšie diskusie s klientmi o nastavovaní majetkových záležitostí. Dopyt po riešení týchto vecí však bol pomerne vysoký už skôr,“ potvrdzuje tento trend advokát a pridružený partner advokátskej kancelárie PwC Legal Petr Kincl. Záujem o riešenie nástupníctva podľa neho kontinuálne rastie už od roku 2014, keď začal platiť v Českej republike nový Občiansky zákonník.
„Ten priniesol väčšiu slobodu v spôsoboch, ako naložiť s dedičstvom, zaviedol aj zverenské fondy a ďalšie inštitúty, ktoré začali podnikatelia využívať,“ dodal P. Kincl s tým, že v posledných rokoch dopyt akceleroval, pretože sa do dôchodkového veku začali dostávať tí podnikatelia, ktorí svoje firmy založili už v deväťdesiatych rokoch.
Podľa advokáta Lukáša Poddaného z kancelárie Deloitte Legal nerastie ani tak dopyt po samotnom závete, ale skôr po komplexnom riešení právnych a daňových otázok nástupníctva v rodinných firmách vrátane trustových fondov. „Týka sa to nielen starších podnikateľov, kde je nástupníctvo otázkou generačnej výmeny, ale aj mladšej generácie, ktorá kladie čoraz väčší dôraz na zachovanie hlavných parametrov svojho podnikania pre prípad nečakaných zmien či výkyvov.“
Medzi podstatné zmeny v rodine môžu patriť napríklad rozvody, choroby alebo predčasné úmrtia. „Svoju úlohu v tomto posune zohrala aj pandemická doba, v ktorej prešlo mnoho rodinných spoločností mimoriadnou zaťažkávacou skúškou,“ dodal L. Poddaný.
Varovné príbehy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?