Potom sa náš premiér spôsobom sebe vlastným sám seba spýtal: „Prečo mám robiť rozdiel medzi padlým vojakom zo západnej mocnosti pri oslobodzovaní Európy a v boji proti fašizmu a vojakom Červenej armády?“

Robert Fico si túto otázku položil, hoci nikto od neho nežiada a ani neočakáva, aby takéto rozdiely robil. Každý vojak, ktorý padol v boji proti nacizmu, si bez ohľadu na národnosť zaslúži úctu. To však neznamená, že každému pozvaniu na oslavy konca vojny, bez ohľadu na to, od koho prichádza, treba vyhovieť. Úctu padlým vojakom je možné vzdať aj bez toho, aby predseda vlády členského štátu únie cestoval do Moskvy, lebo teraz to určite nie je najlepšie miesto, kde je možné pripomenúť si obete vojny.

Ako oddeliť neoddeliteľné

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Premiér hovorí, že sa z osláv 70. výročia stala politická téma, čo on odmieta, lebo nie je správne miešať „historické fakty s tým, čo sa deje v dnešných dňoch“. Nielen on, ale aj prezidenti a premiéri členských krajín únie, ktorí na rozdiel od R. Fica do Ruska nepocestujú, poznajú historické fakty. Aj oni vedia, aké utrpenie znášal ľud Sovietskeho zväzu počas vojnového konfliktu. Skutočnosť, že toto utrpenie majú v úcte a že si vážia obete vojny, preukázali aj pri 60. výročí jej skončenia. Vtedy všetci významnejší štátnici západného sveta prišli na pozvanie ruského prezidenta do Moskvy. Problém teda nie je v tom, že by predstavitelia krajín, ktorí tohtoročné pozvanie neprijali, ignorovali historické fakty. Problém je, že slovenský premiér ignoruje to, „čo sa deje v dnešných dňoch“.

Hoci R. Fico odmieta „jednostranné čierno-biele vyjadrenia“, jedného veľmi jasného výroku sa dopustil aj on: „V prípade anexie Krymu veľmi jasne bolo porušené medzinárodné právo.“ Porušila ho vláda, ktorá anektovala územie cudzieho štátu a destabilizovala situáciu na Ukrajine. Porušila ho vláda, ktorá R. Fica pozvala na oslavy konca vojny – práve tej, čo sa začala anexiami a porušovaním medzinárodného práva.

Väčšina politikov únie vie, že by svojou účasťou na oslavách dali najavo, že ich protesty proti ruskej politike sú iba hrou, ale že v skutočnosti akceptujú kroky prezidenta Vladimira Putina. Slovenský premiér to však vidí inak: „Nebuďme teraz ako malé deti, že budeme ignorovať veci, ktoré by sa ignorovať nemali.“

Politik, ktorý vyzýva, aby sa neignorovali oslavy v Moskve, fakticky vyzýva, aby sa ticho tolerovalo Putinovo porušovanie medzinárodného práva. Ficova výzva „Oddeľujme súčasnosť od minulosti“ vedie k tomu, že sa minulosť môže dostať do súčasnosti. Je veľkým šťastím Európskej únie, že v nej veľa takých politikov, akým je R. Fico, nie je.

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.