Zdanlivá závislosť od mobilných telefónov nie je iba desivá prognóza budúcnosti. Je dokázateľná už dnes. Celosvetový prieskum Time Mobility Poll z minulého roka odhalil na vzorke päťtisíc ľudí z ôsmich krajín sveta, že až 84 percent z nich si nedokáže predstaviť ani jeden jediný deň bez tejto prenosnej technológie.

Z prieskumu zároveň vyplýva, že viac ako dve tretiny z nich si cez noc odkladajú mobil v izbe, v ktorej spia. V blízkosti postele, aby naň dočiahli. Následne šestnásť percent respondentov uviedlo, že hoci majú telefón počas spánku v rovnakej izbe, ako sú oni sami, neleží im na dosah ruky.

Ovplyvniteľná myseľ

Mobily sú ako predĺžené ruky ich majiteľov. Tí majú pocit, že bez nich strácajú kontakt s okolitým svetom. Typické ráno potom vyzerá tak, že len čo sa myseľ prebudí, oči možno ešte ani nerozlepia, človek už drží technologickú hračku v ruke a číta napríklad pracovné e-maily. Tlačové správy, novinky, aktuálne informácie a dáta, rôzne požiadavky klientov, marketérov, zákazníkov, podriadených či nadriadených. Je toho celá kopa. Lavína informácií, ktoré mobil „pozbieral“ počas večera a noci, sa naňho vyleje ako studená sprcha.

„Ráno býva človek dehydrovaný, má nízku hladinu cukru v krvi a telo je zatuhnuté. Potrebuje sa napiť vody, ľahko si zacvičiť a naraňajkovať sa. E-maily neobsahujú len príjemné správy, ak nepočítam spam oznamujúci, že sme vyhrali astronomickú sumu peňazí,“ vysvetľuje primár oddelenia pre liečbu závislostí pražskej psychiatrickej liečebne Karel Nešpor.

Ako dodáva, zvyčajne človek neostane len pri nich, ale pozrie sa tiež, čo je vo svete nové. Internetové médiá dávajú v správach prednosť nešťastiam všetkého druhu. To náladu nezlepší. Myseľ je ráno veľmi ovplyvniteľná a rozrušenie zo správ môže dlho pretrvávať. Najviac ohrozenou skupinou sú mladí ľudia narodení v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Vyplýva to z minuloročnej správy The Millennial Generation Research Review, ktorá poskytuje prehľad o výsledkoch výskumu National Chamber Foundation vykonanom na miléniovej generácii od roku 2009. S mobilom v blízkosti postele podľa tejto správy spáva až osemdesiat percent z nich.

Čísla by sa dali porovnať aj s iným americkým prieskumom spred troch rokov, podľa ktorého je percento ešte vyššie. S mobilom v posteli alebo vedľa nej spáva až deväťdesiat percent mladých ľudí vo veku od devätnásť do dvadsaťdeväť rokov. Pri tridsiatnikoch a štyridsiatnikoch ich počet klesá o dvadsať percent a pri päťdesiatnikoch a šesťdesiatnikoch ide iba o päťdesiat percent ľudí s takýmito nočnými návykmi. Vo väčšine prípadov však nejde o závislosť v pravom zmysle slova. „Je to obvykle len nezdravý zlozvyk,“ spresňuje K. Nešpor.

Ako nám mobily začali riadiť život

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa