V článku sa dočítate:
- Tri zmeny na pracovnom trhu, ktoré nahrávajú uchádzačom o prácu
- Spoznať samého seba je pri hľadaní práce dôležité a nikto to za vás neurobí
- Prečo Swiss Re zamestancom dotuje polovicu ceny bicykla či práčky
Dnes takmer každý hľadá prácu nielen pre peniaze, ale takú, ktorá dáva hlbší zmysel, to predtým nebolo také časté, hovorí kariérna poradkyňa Ivana Brutenič. Manažéri, ktorí roky pracovali pre korporácie, zakladajú vlastné firmy, start-upy, kaviarničky a kvetinárstva, hľadajú naplnenie života a sebarealizáciu v neziskových organizáciách tretieho sektora. Mladí ľudia z generácie Y a Z, ktorí nastupujú na trh práce, sú oveľa náročnejší v očakávaniach, pokiaľ ide o zmysel vykonávanej práce, než tie predchádzajúce.
Najviac uchádzačom o novú prácu nahráva ekononomický rast. Počet otvorených pracovných miest je väčší než záujemcov
Otvorený svet bez zásadných bariér a spojený sieťou a modernými technológiami nám v tomto smere priniesli netušené možnosti. Internet umožňuje pracovať pre firmy hoci na opačnej pologuli, takmer celý svet rozpráva jednou rečou a moderné technológie prinášajú nové pracovné možnosti. V Thajsku žijú Slováci, ktorí si tam popri práci grafikov, affiliate marketérov či programátorov vychutnávajú teplé počasie a slanú vôňu blízkeho oceánu.
Fotografka Diana Mráziková vymenila istoty trvalého pracovného pomeru na Slovensku za cestovanie po svete – v USA, Senegale či na Kube si našla pracovné projekty, v ktorých mohla zúročiť svoju vášeň pre fotografiu. „Zatiaľ musím brať aj iné zákazky, aby som mohla financovať osobné projekty. Ale keď nemám čas na vlastnú tvorbu, cítim, že ma to ubíja,“ hovorí Diana. Ciest a možností pre ľudí, ktorí nad svojím životom premýšľajú, pribúda.
Cesta za šťastím
„Vyštudoval som masmédiá, po škole som robil redaktora v lifestyle magazínoch, ale postupne som zistil, že zle znášam stres. Bol som uštvaný z uzávierok, z hektického tempa médií. Chcel som pred týmto životom ujsť do Londýna a pár rokov tam pracovať na pol plynu, hoci ako barman,“ hovorí Richard Rychtarech, dnes autor troch úspešných románov.
Deň pred odletom sa náhodou dostal k ponuke robiť opatrovateľa v Rakúsku. „Môj život sa zásadne zmenil, dva týždne v mesiaci sa starám o cisterciánskych kňazov v kláštore. Mám pocit užitočnosti, ktorý som v bulvári nemal, mám dostatočný príjem na živobytie aj dosť času na to, aby som sa v pokoji venoval tomu, čo ma baví najviac – písaniu kníh,“ pochvaľuje si čerstvý štyridsiatnik.
Fotografka Diana Mráziková vymenila istoty pracovného pomeru za prácu na voľnej nohe. Zdroj: archív Diany Mrázikovej
Tri zmeny
Skvelú prácu má dnes na dosah ruky čoraz viac ľudí aj na Slovensku. Okolnosti sú mimoriadne priaznivé. Najviac uchádzačom o novú prácu nahráva ekonomická konjunktúra. Počet otvorených pracovných miest je výrazne väčší než počet záujemcov.
Po druhé,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?