S týždenníkom TREND sa porozprával nielen o svojej práci v Londýne i v Silicon Valley, ale aj o tom, ako sa firmy kupujú na tej najvyššej úrovni. A opísal aj to, ako najväčší svetoví investori vidia Slovensko i širší stredoeurópsky región.

Post investičného manažéra, ktorý vyberá zaujímavé podniky pre veľký globálny investičný fond, bola u vás skôr náhoda alebo ste si išli za tým cielene už od školy?

Ak preskočím moje detské ambície byt šoférom autobusu a ochrancom prírody, tak jediná vážnejšia alternatíva, ktorú som zvažoval po strednej škole, bola právo. No napokon som sa rozhodol študovať biznis či financie. Hlavne kvôli tomu, že som mal záujem o medzinárodnú či globálnu kariéru. Už vtedy som mal pocit, že štúdiom len lokálneho tunajšieho práva sa ukotvím viac doma. Na financie a investovanie som sa začal špecializovať hneď v prvom ročníku na „výške“. Aj potom, čo som čítal knihy o Buffettovi [Warren Buffett, americký investor a jeden z najbohatších ľudí sveta, pozn. TREND] a chcel som raz robiť obchody ako on.

Ako sa kupujú firmy na top úrovni? Slovák manažuje obchody za desiatky miliónov

Tomáš Kubica Zdroj: Archív T. Kubicu

Čo boli najdôležitejšie zlomové momenty vašej pracovnej kariéry, že ste sa napokon dostali až do jednej z najväčších investičných spoločností sveta KKR?

Keď som bol prvák na vysokej škole v Prahe, tak som mal stáž v banke HSBC a to ma pritiahlo k financiám ešte viac. Nasledovala stáž v investičnej banke Wood & Co. A neskôr som pokračoval v konzultačnej firme McKinsey, kde som sa zameriaval na korporátne financie. Všetky tieto skúsenosti vo mne utvrdili, že financie boli dobrou voľbou. Zlomový bod prišiel, keď som počas MBA štúdií na INSEAD-e vo Francúzsku a Singapure získal stáž a následne aj pracovnú ponuku z investičnej banky Goldman Sachs v Londýne. Už tam som sa zameral na poradenstvo pri transakciách v sektore technológií a telekomunikácií, ktorému sa venujem dodnes. No už v banke ma lákalo prejsť konečne na tú druhu stranu – pri konkrétnych obchodoch nie iba radiť, ale ich aj sám robiť. Niesť tak aj s tým spojené zvýšené riziko. A tiež ďalej tie firmy zlepšovať. Po jeden a pol roku v Goldmane som túto príležitosť dostal a nastúpil som do KKR v Londýne. Až neskôr som sa s firmou posunul aj do Ameriky.

Tomáš Kubica (33)

Ako sa kupujú firmy na top úrovni? Slovák manažuje obchody za desiatky miliónov

Tomáš Kubica Zdroj: Archív T. Kubicu

Rodák z Čadce vyrástol v podtatranskej dedine Gerlachov. Na pražskej pobočke University of New York vyštudoval podnikanie a medzinárodnú ekonómiu. Najskôr pracoval pre pražskú pobočku konzultačnej firmy McKinsey. Do väčšieho biznisu sa dostal s investičnou bankou Goldman Sachs, keď prešiel do jej londýnskej pobočky. V KKR pracuje od roku 2012. Najskôr pre spoločnosť vyhľadával zaujímavé príležitosti z londýnskej pobočky. Predvlani sa však presunul do americkej vetvy v Silicon Valley. Prioritne sa stále zameriava na sektor technológií a telekomunikácií.

Odborník na telekom a technológie

Už dlhšie sa venujete sektoru technológií a telekomunikácií. Prečo ste sa prioritne zamerali práve na toto odvetvie?

V tomto odbore som začal pracovať už v McKinsey, následne som pokračoval v Goldmane, a tak pokračovanie v sektore aj v rámci KKR bolo prirodzené. Tento sektor ma však láka aj tým, že je jeden z najväčších celej ekonomiky, trhovej kapitalizácie a je v ňom aj množstvo veľkých obchodov. Navyše, je rôznorodejší a aj tým zaujímavejší sektor. Tradičné telekomunikácie sú viac stabilné s menším rastom. Zatiaľ čo technológie poskytujú väčší priestor na rast s väčším rizikom prípadného neúspechu.

Telekomunikácie a technológie už dlhodobo patria medzi najobľúbenejšie ciele investorov. Patrí im toto vnímanie naozaj právom?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa