Silný v priemysle
Dynamik Holding pritom prešiel od svojho vzniku v roku 1990 radikálnymi zmenami. V. Vikor začínal podnikať na živnosť len so starou škodovkou, prívesným vozíkom a s pár ľuďmi, s ktorými robil najmä menšie zákazky v nitrianskom regióne. Už o dva roky však v Nitre otvoril prvý obchod so stavebným materiálom. V roku 1994 pribudla vlastná betonáreň a postupne sa rozširoval aj vozový park. Podnik pridával ďalšie prevádzky v iných mestách, rozširoval sa záber aktivít a rástol aj objem zákaziek v stavebníctve, keďže socialistické podniky postupne krachovali a uvoľnili tak Dynamiku priestor na trhu.
V roku 2005 preto padlo rozhodnutie pretransformovať firmu na holding so štyrmi divíziami. Prvá sa zameriava na kľúčovú stavebnú činnosť, ďalšia má pod sebou obchody so stavebninami a predaj transportbetónu, tretia sa zameriava na správu vozidiel a stavebných mechanizmov a po prelome milénia pribudli aj developerské aktivity.
„Mojím zámerom bolo vždy pokryť celý výrobný reťazec od vlastných stavebnín, stavebných materiálov, dopravy, výroby, ľudí až po development. Transformácia do holdingovej štruktúry súvisela hlavne s tým, aby sme vedeli pričleniť náklady, výnosy a zodpovednosť v rámci jednotlivých dcérskych firiem,“ hovorí V. Vikor starší.
Kľúčovou zákazkou, ktorá Dynamik Holding posunula do prvej ligy v stavebníctve, bola výstavba haly pre dodávateľa interiérových dielcov pre automobilový priemysel Visteon Interiors Slovakia v nitrianskom priemyselnom parku pred trinástimi rokmi. Kým dovtedy firma robila najmä menšie zákazky, tu musela za šesť mesiacov postaviť komplet novú výrobnú halu, s čím nemala skúsenosti.
Vďaka úspešnému zvládnutiu tohto projektu získal Dynamik Holding dôležitú referenciu, ktorá mu pomohla dostať sa k ďalším zákazkám v priemysle. Spoločnosť napríklad postavila nový závod španielskej hutníckej firmy SKC foundry v Štúrove, realizovala expanziu Pečivární Sereď či stavala niektoré objekty pre nitriansky závod automobilky Jaguar Land Rover. Dôležitou referenciou je aj výstavba novej rezidenčnej štvrte Slnečnice v bratislavskej Petržalke.
Dynamik Holding sa vďaka tomu stal rovnocenným partnerom nadnárodných koncernov, keď patrí do prvej dvadsiatky najväčších stavebných spoločností. V prípade pozemných stavieb dokonca do prvej desiatky.
Zdroj: TREND.sk
Stratové zákazky nechcú
Viac ako 95 percent tržieb spoločnosti pritom pochádza od súkromných investorov. „Nikdy som neinklinoval k štátnej správe, a preto som s nimi ani nechcel robiť. Úradníci podľa mňa len hľadajú kľučky, ako nesplniť svoje záväzky, nie ako pomôcť. Vedel som, že pri štátnych zákazkách sa ide do extrému, hovorí sa o úplatkoch. To je niečo, čo som nikdy nerobil a nikdy nebudem a nedovolím to ani mojim synom,“ tvrdí V. Vikor starší.
Súkromný sektor navyše Dynamik Holding vytrénoval k časovej aj nákladovej efektivite, čo dáva firme možnosť technicky rásť, keďže tlak na ceny je u privátnych investorov obrovský. „Vidíme okolo seba firmy, ktoré sú závislé od štátnych zákaziek. Nie je tam taký veľký tlak na termín, efektivitu, kvalitu. Potom tieto spoločnosti spohodlnejú a ťažko sa už môžu uplatniť v súkromnom sektore,“ objasňuje V. Vikor mladší.
Na rozdiel od iných stavebných firiem Dynamik Hodling nejde do stratových zákaziek aj s ohľadom na svojich subdodávateľov, aby ich vždy dokázal vyplatiť načas. Aj preto firma vlani zaznamenala medziročný pokles konsolidovaných tržieb o viac ako tretinu na 25 miliónov eur. Odmietla totiž zákazky, kde investori nechceli reflektovať na rast mzdových nákladov, ako aj cien materiálov. Napriek nižším výkonom však jej konsolidovaný čistý zisk stúpol o necelé štyri percentá na 1,1 milióna eur.
„Vlani sme takto niekoľko zákaziek odmietli alebo sme neuspeli v tendroch, lebo sme trvali na našej cene, ktorá by nám pokryla náklady a dosiahli by sme zároveň primeraný zisk. Niektorí investori to neakceptovali. Našli sa stavebné firmy, ktoré do toho napriek tomu išli a tvrdo na to doplatili,“ opisuje situáciu na trhu V. Vikor mladší.
Tento rok sa situácia otočila, investori už boli ochotní akceptovať zvyšovanie cien a firma preto dokázala naplno vyťažiť svoje kapacity. Dynamik Holding očakáva rekordný nárast konsolidovaných tržieb na viac ako 40 miliónov eur a budúci rok by mal byť dokonca ešte lepší. „Do budúcnosti sa chceme podieľať na čoraz náročnejších a väčších projektoch, viac rozvíjať development a dostať sa do prvej desiatky najväčších stavebných firiem na Slovensku,“ zhŕňa plány Dynamik Holdingu V. Vikor mladší.
Spoločnosť Dynamik Holding realizuje aj výstavbu novej rezidenčnej štvrte Slnečnice v bratislavskej Petržalke. Zdroj: Dynamik
Smerom k vlastným projektom
Dynamik Holding sa začal developmentu venovať po prelome milénia, keď v Nitre postavil vlastný rezidenčný projekt. Nasledovali ďalšie bytové domy, administratívna budova v Nitre, kde má dnes firma sídlo, ako aj priemyselné nehnuteľnosti. Po kríze spred dekády nastal útlm v tejto divízii a naplno sa rozbieha práve posledných pár rokov. „Pripravujeme menší rezidenčný projekt v Bratislave, kde sme aktuálne v štádiu získavania územného rozhodnutia,“ hovorí V. Vikor mladší.
Niektoré developerské projekty realizuje Dynamik samostatne, na iných, vrátane toho bratislavského, spolupracuje s belgickými partnermi pod hlavičkou spoločnosti Besico, kde držia Nitrania polovičný podiel.
V segmente priemyselných nehnuteľností Dynamik pripravuje výstavbu hál v Nitre a v Martine. „Sú to naše projekty, pre ktoré máme zabezpečené pozemky a finalizujeme rokovania s nájomcami. Investujeme zatiaľ do projektovej činnosti a do získavania povolení, ale nebudeme stavať špekulatívne. Chceme to mať hlavne pripravené,“ dodáva V. Vikor mladší.
Odborná spolupráca na seriáli Rodinné firmy: