Druhá marcová nedeľa, centrum Atén. Stotisícový dav demonštruje proti balíku úsporných opatrení. Obeťou hnevu Grékov sa stávajú desiatky vypálených budov a vyrabovaných obchodov. Tisícsedemsto kilometrov na severozápad prebieha predvolebná kampaň. Jej súčasťou sú tradične sľuby o vyšších dôchodkoch a daňových bonusoch na deti. Napriek tomu, že budúca slovenská vláda bude musieť v snahe vyhnúť sa gréckemu osudu šetriť.

Niečo za niečo

No v niektorých centrálach politických strán si zlý stav verejných financií všimli. A pri sľuboch o podpore rodiny a slabších sociálnych vrstiev zdôrazňujú princíp „niečo za niečo“. Liberálna SaS chce podmieniť vyplácanie sociálnych dávok prácou, ktorú nezamestnaným zabezpečí nová štátna agentúra. Pravicová SDKÚ-DS chce zrušiť „priestupkovú imunitu“ sociálne odkázaných, ktorým sa v súčasnosti pokuty za porušenie zákona nemôžu strhávať zo sociálnych dávok.

Systém štátnej sociálnej podpory chce podobne ako Smer-SD prehodnotiť aj KDH. Prvá menovaná strana odhalila aj cieľ zmien: „podporiť transformáciu doterajšieho systému podpory rodiny s akcentom na zvyšovanie pôrodnosti.“ Filozofiu rodinnej politiky Smeru naznačila posledná schôdza parlamentu. Podľa hlasovania zástupcov Smeru o dvoch novelách z dielne poslancov za SDKÚ-DS a SaS sa bude ďalej riadiť heslom „všetkým rovnako“.

Ako za komunistov, tak za Smeru

Podmienka za 50 miliónov

Pointa oboch noviel bola rovnaká: nárok na štátnu dávku v plnej výške majú mať len tí rodičia, z ktorých minimálne jeden pracoval počas štyroch rokov pred narodením dieťaťa aspoň rok. Pri nesplnení tejto podmienky sa rodičovský príspevok (dnes 194,70 eura), respektíve príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (678,49 eura) mal znížiť na polovicu.

Po schválení oboch noviel by štát ušetril zhruba päťdesiat milión eur ročne. Novela zákona o rodičovskom príspevku sa však na návrh poslankyne Jany Vaľovej (Smer-SD) stiahla z rokovania a zmenu vyplácania príplatku k príspevku poslanci zamietli v treťom čítaní. Proti obom novelám boli poslanci opozičného Smeru a na hlasovaní sa zdržala väčšina v sále prítomných poslancov za KDH, Most-Híd a tiež Igor Matovič.

Zachováva sa rovnostárstvo

Ako za komunistov, tak za Smeru

Podľa J. Vaľovej môže výška štátnych dávok závisieť od pracovnej aktivity rodičov. „Najprv však musíme vytvoriť pracovné príležitosti alebo možnosti aktivačnej práce. Dieťa nemá ako ovplyvniť správanie rodiča,“ myslí si.

Zmena systému vyplácania rodičovských príspevkov sa však mala vzťahovať len na nových žiadateľov. A je pravdepodobné, že v prípade schválenia noviel by sa mnohé páry do rodičovstva nepustili. Slová o potrebe najprv vytvoriť pracovné príležitosti a potom meniť zákon, posúvajú zase sociálne dávky aj prácu do roviny základných ľudských práv, ktoré musí štát zabezpečiť.

Podľa Júliusa Brocku (KDH) boli tieto novely zvrátené sociálne inžinierstvo. „Obe dávky sú určené deťom. Nemajú nič spoločné s pracovnou aktivitou rodiča, nie je dôvod ich na ňu viazať.“ No fakt je, že v mnohých prípadoch rodičia štátne peniaze pre deti použijú na celkom iný účel. J. Brocka aj jeho hnutie oba návrhy v prvých dvoch čítaniach podporili.

Nerátajúc niektoré menšie štátne dávky, ktorých vyplácanie sa viaže na primeranú starostlivosť o dieťa či školskú dochádzku, slovenský systém podpory rodín si zachová rovnostársky prístup podobný tomu z čias pred rokom 1989. Pritom existuje viacero indícií, že súčasný systém u niektorých obyvateľov Slovenska robí z rodičovstva hlavný zdroj príjmu a nevedie vždy k zmenšovaniu skupiny sociálne odkázaných.

Príklad: trinásťeurovú dávku pre rodičov detí do jedného roku, ktorí majú pomoc v hmotnej núdzi, poberalo v roku 2009 každý mesiac priemerne 4 411 osôb. O dva roky to bolo o tridsať percent viac.

Článok vyšiel v TRENDE 6/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Foto - Karol Kállay