Tráviť dovolenku v prírode, ale nevzdať sa pritom komfortu, na ktorý sme zvyknutí – to je glamping. Slovo pochádza z angličtiny a je vlastne skratkou dvoch slov – glamourous camping. Preložené do slovenčiny – niečo ako luxusné kempovanie.

Trend pochádza spoza oceána, čo je celkom logické, keďže v USA a Kanade má kempovanie veľkú tradíciu a je aj v súčasnosti veľmi populárne. Posledné dva-tri roky je glamping čoraz populárnejší aj v Európe, najmä v štátoch na juhu kontinentu, a vo Veľkej Británii.

Ako kempovať a neprísť o luxus

Zdroj: Kempinski

Aké požiadavky musí ubytovanie v prírode spĺňať, aby sa dalo označiť ako glamping? Väčšinou ide o veľkopriestorové stany, kde sú pohodlné postele, koberce, kuchyňa, terasa s jedálenským kútom, sprcha či dokonca vaňa, toaleta. Fantázii sa medze nekladú, glamping môže znamenať aj kozub, ušľachtilé materiály, všetok luxus, na ktorý si spomeniete z hotelových apartmánov, dokonca aj osobného buttlera.

Samozrejme, to, že spíte v stane, neznamená, že spíte lacnejšie ako v hoteli – ceny sa pohybujú od niekoľko desiatok eur do niekoľko tisíc za noc pre dvoch. Glampingu sa venujú aj luxusné hotelové značky, ako je Four Seasons či Kempinski. Jeden má nóbl kemp v pralesoch severného Thajska a druhý v kenskom národnom parku Masai Mara. V marockom pohorí Atlas má takéto zariadenie zase známy miliardár Richard Branson.

Ako kempovať a neprísť o luxus

Zdroj: Kempinski

No nemusí ísť len o klasické, aj keď veľké stany. Rovnako sa na glampovanie používajú jurty, típí, ale aj obytné prívesy, obydlia v stromoch či chatky. Rovnako zaujímavé a luxusné, ako je vybavenie, musí byť aj umiestnenie glampu – aj tu sa kladie veľký dôraz na jedinečnosť prostredia, ale zároveň tiež na doplnkové služby.

Ako kempovať a neprísť o luxus

Zdroj: Kempinski

Podľa zahraničných portálov sa o glamping zaujímajú ľudia, ktorí trávia dovolenku v prírode, majú radi voľnosť, ale zároveň si chcú užiť luxusné a štýlové ubytovanie. Tiež sú to ľudia, ktorí si chcú oživiť svoje spomienky na kempovanie v minulosti, ale chcú ho spojiť s väčšou mierou komfortu. A aj hostia, ktorí chcú tráviť dovolenku inak než v hoteli a penzióne, chcú si z nej odniesť intenzívnejšie zážitky a tráviť ju relaxom v prírode.

Obľúbený je aj u rodín s deťmi, ktorým sa kempovanie vždy páčilo, a dnešné deti nie sú iné. Veľa priaznivcov glampingu sú ľudia s ekologickým zmýšľaním, ktorí tento typ dovolenky začali uprednostňovať pred klasickými hotelovými all inclusive strediskami.

Kde sa dá glampovať

Ako kempovať a neprísť o luxus

Zdroj: Glamping Hub

V Európe je glamping najviac rozšírený vo Veľkej Británii. Podľa portálu www.glamping.com je za Lamanšským prielivom 35 glampov. Rozšírený je aj na juhu Európy – v Španielsku si na portáli možno vybrať medzi 21 zariadeniami, v Taliansku medzi 18, Portugalsku medzi 13, vo Francúzsku ich je desať. Využívajú ich aj ľudia, ktorí chcú kempovať, ale nechcú voziť so sebou všetku výbavu. Aj keď glamping ich vyjde podstatne drahšie ako klasické kempovanie. Portál ponúka aj jedno slovenské zariadenie – típí, chatku a príves pri Krupine a jedno v južných Čechách – hausbót v Dobčiciach.