Preto na stretnutí prešla plynule k verzii, že „stav nášho poľnohospodárstva je aj výsledkom desiatok rokov nekoncepčných riešení a zaznávania tohto rezortu“. Čo bol len ďalší spôsob, akým marginalizovala otázku, ako sa na stave prejavilo jej dlhoročné pôsobenie v ňom.
Ako vedúca odboru prevodu a prenájmu začala na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) pracovať v roku 2008. O tri roky neskôr sa ako nominantka Smeru-SD stala generálnou riaditeľkou SPF a od marca 2016 je ministerkou pôdohospodárstva. Do tejto funkcie ju nominovala Slovenská národná strana (SNS).
Z vôle dvoch vládnych strán už desaťročie pôsobí na postoch, z ktorých mohla zmeniť rezort k lepšiemu. Na stretnutí v Košiciach dali farmári ministerke jasne najavo, že výsledky jej práce nepovažujú za dostatočné, a prišli s výzvou, čo všetko by sa malo v rezorte zmeniť.
Košická výzva
Na stretnutí v Košiciach farmári odovzdali ministerke pôdohospodárstva svoje požiadavky. Okrem iného vo výzve žiadajú:- Vytvoriť v rámci Ministerstva vnútra SR „poľnohospodársku kobru“, v ktorej kompetencii bude odhaľovanie trestných činov, ako sú: subvenčné podvody, nezákonné obhospodarovanie pôdy, násilnosti páchané na poľnohospodároch pri presadzovaní nezákonných praktík obsadzovania cudzích parciel bez právneho titulu.
- Vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím, ktorý otvorí všetky trestné oznámenia pochádzajúce od poľnohospodárov, na vyšetrenie trestných činov a subvenčných podvodov.
- V skrátenom legislatívnom konaní prijať zákon, ktorý vytvorí centrálny register nájomných zmlúv.
- V skrátenom legislatívnom konaní prijať novelu zákona, ktorá zamedzí nezákonne obhospodarovať pôdu bez právneho titulu.
- Zrušiť a prehodnotiť zmluvy SPF s doterajšími užívateľmi. Požadujú zaviesť riadne a korektné pravidlá, tak aby sa k pôde dostali prednostne miestni, predovšetkým mladí, malí a strední farmári, zmeniť a stransparentniť podmienky prideľovania pôdy SPF, vytvoriť verejný register žiadateľov o pôdu SPF.
Problém je, či sa o takéto zmeny môže postarať aj G. Matečná. V jej rezorte totiž vyšli najavo hanebné skutočnosti. To, čo v minulom čísle týždenníka TREND skonštatovala Xénia Makarová, že štátne orgány a ich predstavitelia nekonajú sami od seba, ale až po rozsiahlej medializácii škandálnych prípadov, plne platí aj pre rezort ministerky Matečnej.
Mohla a mala vedieť
Po zverejnení článku Jána Kuciaka o pôsobení talianskej mafie na východnom Slovensku vycestoval do okresov Sobrance a Michalovce aj reportér Andrej Bán. To, čo zistil a zverejnil, sa podobá na vypustenie smradľavého džina z fľaše, v ktorej poľnohospodárstvo držalo svoje tajomstvá.
Bánova reportáž odhalila, že firma vplyvnej exposlankyne Smeru Ľubice Roškovej profitovala z toho, že dostávala dotácie na plochy, o ktoré sa starali iní ľudia, ale aj na také plochy, ktoré boli vyasfaltované. Prví farmári reportérovi porozprávali, akým násilným spôsobom ich o dotácie pripravuje spoločnosť Patrika Šuchtu.
Ministerka G. Matečná zareagovala na Bánov článok tým, že o skutočnostiach, ktoré priniesla reportáž, vraj nevedela, ale aj vyhlásením, že za pochybenia zodpovedajú vedúci pracovníci Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP). Ani jednému, ani druhému sa nedá veriť.
Na to, čo sa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?