Rok 2017. Slovenské hotely dostávajú na zahraničných rezervačných portáloch vysoké hodnotenia, hostia nešetria chválou, dokonca aj nároční Američania oceňujú ich rastúcu kvalitu, hoci na tvárach personálu chýba často úsmev. Ešte aj Slováci, ktorých považujú hotelieri za náročných, po návrate z Česka či Maďarska konštatujú, že síce bývali v štvorhviezdičkovom zariadení, ale tie „naše“ sú modernejšie a krajšie.
Najmä hotely s kvalitným wellness praskajú cez prázdniny a víkendy vo švíkoch, čo platí aj pre akvaparky, kúpaliská a lyžiarske strediská, ktoré sa úrovňou vybavenia vyrovnajú i zahraničným.
Milované aj nenávidené
Do obnovy a budovania investovali ich majitelia v posledných rokoch stovky miliónov, najprv korún a potom eur. K tomu, že Slovensko prešlo z bodu nula na úroveň, ktorá je porovnateľná so zahraničím, dokonca niekedy aj lepšia, výrazne prispeli aj peniaze z eurofondov. Často oprávnene zatracované a kritizované.
O transparentnosti ich rozdeľovania a podhubí pre korupciu, ktoré vytvorili, sa popísali stovky riadkov. Dotácie z eurofondov tiež krivili konkurenčné prostredie. Ak jedno zariadenie dostane na rekonštrukciu, prístavbu či wellness nenávratný finančný príspevok, ktorým pokryje takmer polovicu nákladov, a druhé si ich vybuduje z vlastných zdrojov alebo s pomocou úveru, o zdravom a rovnocennom konkurenčnom prostredí sa dá naozaj ťažko hovoriť.
„Negatívom na začiatku bolo, že sa dotácie prideľovali aj na výstavbu nových zariadení. Ich majitelia, keďže neboli zaťažení úvermi, postavili podstatne lacnejšie ako tí bez dotácií, vďaka čomu sa dumpovali ceny,“ hovorí Marek Harbulák, prezident Zväzu cestovného ruchu SR. Dotácie do turizmu však celkovo vníma pozitívne, keďže nároky klientov sa neustále menia a rastú. „Eurofondy pomohli zvýšiť kvalitu služieb a zatraktívnili Slovensko najmä u domácej klientely, ktorá sa naučila chodiť aj do našich hotelov a stredísk.“
O ekonomickom prínose hovorí Jozef Ivanič, majiteľ Hotela Lesná v Starej Lesnej. „Keď sme robili návrh rekonštrukcie, pri štandarde, ktorý sme plánovali, nám vychádzala príliš dlhá návratnosť. Vďaka eurofondom tento problém odpadol. Dokonca sme niektoré veci mohli urobiť vo vyššom štandarde.“ Za negatívum eurofondových projektov však považuje ich veľmi vysokú administratívnu záťaž. „My sme boli v tomto procese nováčikovia, preto nás to zo začiatku dosť brzdilo. Určite je dobré mať niekoho, kto sa v týchto veciach vyzná,“ dodáva J. Ivanič.
Dudince, Patince aj Kempinski
Veľká časť toho, čo je dnes považované za špičku slovenskej turistickej infraštruktúry, vznikla aj s prispením z európskych operačných programov.
Už v roku 2004, po vstupe Slovenska do Európskej únie, sa turizmus dostal medzi podporované odvetvia, a to v rámci sektorového Operačného programu Priemysel a služby. Program sa volal Podpora podnikateľských aktivít cestovného ruchu a 107 miliónov slovenských korún dostali vtedy na rozvoj Kúpele Dudince, 110 miliónov korún priklepli na výstavbu hotela Patriot v Skalici a 80 miliónov korún išlo do Wellness Patince.
Na prestavbu spustnutého liečebného domu Hviezdoslav na Štrbskom Plese na päťhviezdičkový Grand Hotel Kempinski High Tatras dostali majitelia z J&T tiež 80 miliónov korún. Aj keď to bola pri vtedy medializovaných nákladoch približne 1,5 miliardy korún iba kvapka v mori.
Tatranský hotel si od otvorenia drží pozíciu najlepšieho slovenského hotela v rámci hodnotení TREND TOP reštaurácie a hotely spolu s ďalším zariadením, ktorému pri rekonštrukcii tiež pomohli európske peniaze – hotela Amade Chateau vo Vrakúni. Tenvznikol rekonštrukciou rozpadávajúceho sa kaštieľa a patrí rodine podnikateľa Oszkára Világiho. Projekt, ktorý patri medzi prvé z podporených, dostal 70 miliónov korún.
A prišli eurá
Turizmus patril medzi podporované odvetvia aj v ďalšom programovacom období 2007 — 2013, ktoré „dobiehalo“ až do minulého roku. V zozname zmluvne viazaných projektov v rámci výzvy Konkurencieschopnosť a hospodársky rast sme ich k 31. máju 2016 narátali 169 a výška podpory dosiahla vyše 165 miliónov eur.
Rozdávali sa sumy od 54-tisíc, ktorú dostal projekt obnovy penziónu Villa Rosa v Dunajskej Strede, až po šesť miliónov, koľkými
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?